Թեհրանը Թրամփի ուղու կառուցման վերաբերյալ անսպասելիորեն նոր կոշտ պայմաններ է դրել Փաշինյանի առաջ՝ պահպանելով բարյացկամությունը հրապարակային դաշտում։
Իրանի իշխանությունները պահանջել են, որպեսզի TRIPP-ի պաշտպանության գործն իրակացնեն կամ բացառապես հայկական զինված ուժերը, կամ Հայաստանի տարածքում արդեն գտնվող երրորդ երկրի զինված ուժերը /ակնհայտորեն նկատի ունենալով ռուսական զինված ուժերին/։
Ըստ մեր աղբյուրների, այդպիսով Թեհրանը փորձում է բացառել ամերիկյան զորքերի հայտնվելը իր սահմաններին, հակառակ դեպքում սրվող հակամարտության պայմաններում իրանցիները ամերիկյան զինվորներին լեգիտիմ թիրախ են համարելու։
Սա լրջորեն բարդացնում է Երևանի առանց այդ էլ «հաշմանդամային» արտաքին քաղաքականության հիմնական նախագծի իրականացումը։

Tehran has unexpectedly posited new tough conditions for Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on building the Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), while maintaining goodwill in the public sphere.
The Iranian authorities have demanded that the TRIPP defense work be carried out either exclusively by the Armenian armed forces, or by the armed forces of a third country already present on the territory of Armenia—obviously referring to the Russian armed forces.
According to our sources, in this way Tehran is trying to exclude the emergence of American troops on its borders. Otherwise, in the conditions of the escalating conflict, the Iranians will consider American soldiers a legitimate target.
This seriously complicates the implementation of Yerevan’s already “crippled” main foreign policy project.