Ճապոնական Իձու թերակղզում՝ մայրաքաղաք Տոկիոյից հարավ-արեւմուտք, դեկտեմբերի 19-ի գիշերը 3-5 մագնիտուդ ուժգնությամբ նվազագույնը 5 երկրաշարժ է եղել, հաղորդում է չինական «Սինհուա» գործակալությունը ` վկայակոչելով տեղի օդերեւութաբանական կայաններին:
AFP-ի հաղորդմամբ, երկրաշարժի արդյունքում տուժել է առնվազն 7 մարդ` հիմնականում տարեցներ: Վնասվել է ավելի քան 20 շենք:
Տեղի կոմունալ ծառայությունները 50-ից ավել դիմում են ստացել, որոնցում քաղաքացիները բողոքում են, թե պայթել են ջրագծերը եւ առաջացել են շատ այլ խնդիրներ: ИТАР-ТАСС- փոխանցմամբ, ժամանակավոր կերպով դադարեցվել է գնացքների երթեւեկությունը:
Ճապոնիայի օդերեւութաբանական վարչության գնահատմամբ, տարածաշրջանում սեյսմիկ ակտիվությունը դեռ որոշ ժամանակ կպահպանվի, սակայն ցունամիի առաջացման վտանգ չկա:

По меньшей мере пять подземных толчков магнитудой от трех до пяти баллов были зафиксированы в ночь на субботу, 19 декабря, на территории японского полуострова Идзу, расположенного на тихоокеанском побережье страны к юго-западу от Токио, сообщает «Синьхуа» со ссылкой на национальное метеорологическое агентство.
В результате землетрясения, по данным AFP, пострадали по меньшей мере семь человек, в основном это пожилые люди. Повреждены более 20 зданий.
В местные коммунальные службы поступило около 50 заявлений, в которых граждане сообщили о разрывах водопроводов и других проблемах. Из-за срабатывания систем аварийной остановки несколько раз временно прекращали движение скоростные поезда, сообщает ИТАР-ТАСС.
По оценке экспертов Метеорологического управления Японии, сейсмическая активность в регионе сохранится еще некоторое время, опасности возникновения цунами нет.