Վախճանվել է ռուս նշանավոր թատերական ռեժիսոր, Ռուսաստանի ժողովրդական արտիստ Պյոտր Ֆոմենկոն: Նա հանդիսացել է «Պյոտր Ֆոմենկոյի արհեստանոցը» Մոսկովյան թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարը:
Ինչպես գրում է «Արգումենտի նեդելի»-ին, Ֆոմենկոն ծնվել է 1932 թ-ի հուլիսի 13-ին, Մոսկվայում: 1961 թ-ին ավարտել է Իպոլիտով-Իվանովի անվան երաժշտական ուսումնարանը, Թատրոնի պետական ինստիտուտի ռեժիսուրայի ֆակուլտետը:
Սովորել է Մոսկվայի գեղարվետսական ակադեմիական թատրոնի Դպրոց-ստուդիայի դերասանական  բաժնում եւ Մոսկվայի մանկավարժական ինստիտուտի Ռուսաց լեզու եւ գրականություն ֆակուլտետում:
1972-1982 թթ` Լենինգրադի կոմեդիայի թատրոնի ռեժիսոր:
1982-1989 թթ`աշխատել է Մայակովսկու անվան Մոսկովյան թատրոնում, 1989 թ-ին` Եվգ. Վախտանգովի անվան թատրոնում, ներկայացումներ է բեմադրել «Սատիրիկոն թատրոնում», 90-ականների կեսերին ստեղծել է իր սեփական` «Պյոտր Ֆոմենկոյի արհեստանոց» թատրոնը:

Скончался известный российский театральный режиссер, народный артист России Петр Фоменко. Петр Фоменко - художественный руководитель Московского театра «Мастерская Петра Фоменко».
Как пишет «Аргументы недели», Фоменко родился 13 июля 1932 года в Москве. В 1961 году окончил Музыкальное училище им. Ипполитова-Иванова, режиссерский факультет Государственного института театрального искусства.
Учился на актерском отделении Школы-студии МХАТ и на факультете русского языка и литературы Московского педагогического института.
В 1972-1982 годах - режиссер, главный режиссер Ленинградского театра комедии.
В 1982-1989 годах работал в Московском театре им. Маяковского; с 1989 г. - в Театре им. Евг.Вахтангова; ставил спектакли в «театре Сатирикон»; в середине 90-х годов создал собственный театр «Мастерская Петра Фоменко».