ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման դիմել է NASA-ի գիտնականներին` խնդրելով անմիջապես իրեն տեղյակ պահել, եթե Curiosity մարսագնացը Կարմիր մոլորակի վրա «կանաչ մարդուկներ»հայտնաբերի:
«Եթե դուք իսկապես կապ հաստատեք մարսաբնակների հետ, խնդրում եմ անմիջապես ինձ իմաց տալ»,-խնդրել է նախագահը` իր Air Force One ինքնաթիռի սրահից հեռախոսազրույց ունենալով Jet Propulsion լաբորատորիայի աշխատակիցների հետ: «Եթե այնտեղ անգամ պարզապես մանրէներ լինեն, ինձ շատ հետաքրքիր կլինի»,-ավելացրել է Սպիտակ տան ղեկավարը, հայտնում է «Ուտրո.ru»-ն` վկայակոչելով Associated Press-ին:
«Այն ինչ դուք հաջողել եք իրագործել, իսկապես շշմեցնող է»,- ասել է նա եւ խոստացել չկրճատել հիմնարար գիտությունների ֆինանսավորումը:
Բացի այդ, Օբաման չի դիմացել եւ ձեռ է առել աշխատակիցներից մեկին` Բոբակ Ֆերդովսկուն, ով ինտերնետում հայտնի է դարձել «Իրոկեզ» ոճի իր անսովոր սանրվածքի շնորհիվ: «Մի ժամանակ ես մտածում էի իրոկեզ սանրվածք անելու մասին: Սակայն ինձ խանգարել է իմ թիմը,-ասել է Օբաման գիտնականների ծիծաղի ներքո,- երեւում է NASA-ն հրաժարվել է սպիտակ վերնաշապիկներից եւ սեւ ակնոցներից»:

Президент США Барак Обама обратился к ученым NASA с просьбой немедленно доложить ему, если марсоход Curiosity обнаружит на Красной планете «зеленых человечков».
«Если вы на самом деле установите контакт с марсианами, пожалуйста, дайте мне знать сразу же», - попросил президент, общаясь по телефону с сотрудниками лаборатории Jet Propulsion с борта своего самолета Air Force One. «Даже если там будут просто микробы, мне будет очень интересно», - добавил глава Белого дома, сообщает «Утро.Ру» со ссылкой на Associated Press.
«То, что вы смогли сделать, действительно ошеломляет», - сказал он и пообещал не сокращать расходы на фундаментальную науку.
Кроме того, Обама не удержался и поддразнил одного из сотрудников лаборатории Бобака Фердовски, который прославился в Интернете своей необычной прической в стиле «ирокез». «Когда-то я подумывал о том, чтобы сделать себе ирокез. Однако мне помешала моя команда, - сказал Обама под смех ученых. - Похоже на то, что NASA ушло от белых рубашек и темных очков».