«Որպես մարդ եւ քաղաքացի, կարծում եմ, որ քրդերն իրավունք ունեն իրենց լեզվամշակութային, կրթական ու որոշ ազգային հարցերի հետ կապված իրավունքների հարց բարձրացնել, բայց որպես քաղաքական գործիչ, ես միշտ այն համոզմանն եմ եղել, որ դա Թուրքիայի ներքին գործն է եւ չեմ պատրաստվում որեւէ քաղաքական հայտարարություն անել, որը կարող է լրացուցիչ բարդացնել Թուրքիայում ներքին կացությունը»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արամ Սաֆարյանն ու հավելեց. «Իսկ եթե հարցնեք, թե իմ համակրանքն ում կողմն են, ես կպատասխանեմ, որ ես կգերադասեի այս իրավիճակում հավասարահեռ վերաբերմունք ունենալ Թուրքիայի իշխանություններից եւ քրդական կուսակցությունից»:
«Կարծում եմ, որ քրդական խնդրի արծարծումն այսօր Թուրքիայում ամենալուրջ ներքաղաքական խնդիրն է եւ իշխանությունները չեն կարող, պարզապես այն շրջանցել: Հենց դրանով են պայմանավորված Թուրքիայի իշխանությունների բազմաթիվ մոտեցումները տարածաշրջանային եւ այլ հարցերին, այդ թվում՝ Իսրայելի եւ արաբական աշխարհի հետ հարաբերություններում»,- ասաց Ա. Սաֆարյանը:
Հարցին, թե կարո՞ղ են Թուրքիայի ներսում տեղի ունեցող փոփոխությունները, մասնավորապես հայ-թուրքական զարգացումները, ինչպես նաեւ այն, որ օրերս Թուրքիայում քրդական «Խաղաղություն եւ ժողովրդավարություն» կուսակցության համագումարում չի հնչել Թուրքիայի հիմնը, քննադատել են երկրի իշխանություններին եւ գովերգել Աբդուլա Օջալանին, հանգեցնել ներքին փոփոխությունների, անգամ երկրի մասնատման, ԲՀԿ-ական պատգամավորը պատասխանեց. «Կարծում եմ Թուրքիայի ներսում տեղի ունեցողը թեեւ սուր, բայց ժողովրդավարական գործընթացներ են: Եթե այն ունենա ժողովրդավարական հանգուցալուծում, ուրեմն Փառք Աստծո: Իսկ եթե դա պետք է հանգեցնի հերթական ռազմական հեղաշրջման, սա արդեն իրավիճակը կբարդացնի, որովհետեւ Թուրքիան այդ պարագայում տարածաշրջանի համար որոշակի խնդիր կներկայացնի»: Նա հույս ու վստահություն հայտնեց, որ այդպիսի բան չի լինի: «Կարծում եմ, որ վերջին 10-15 տարիներին Թուրքիայում տեղի ունեցող ժողովրդավարական գործընթացները ստեղծել են մի վիճակ, երբ կառավարությունը վերահսկում է իրավիճակը: Ես հույս ունեմ, որ չի լինի այնպիսի վիճակ, որ ազգայնական շարժման, քրդական շարժման բռնկումը կարող է հանգեցնել Թուրքիայում հետադիմական իշխանությունների ձեւավորման»:
Ա. Սաֆարյանը նաեւ ընդգծեց, որ Թուրքիայի ներկա իշխանությունները միտված են դեպի Եվրոպա եւ ԱՄՆ, եւ այդ վեկտորը տեսանելի ապագայում չի փոխվի:

«Как человек и гражданин, думаю, что курды имеют право поднимать вопросы, связанные с их культурно-языковыми, образовательными и другими национальными правами, но как политический деятель, считаю, что это внутреннее дело Турции, и не намерен делать политических заявлений, которые могут еще больше осложнить внутриполитическую обстановку в этой стране», — заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Арам Сафарян.
«Если же спросите, на чьей стороне мои симпатии, то я предпочел бы оставаться равноудаленным и от властей Турции и от курдской партии. Думаю, что курдская тема является на сегодня самой серьезной внутриполитической проблемой Турции, и власти не могут ее просто обойти. Именно этим обусловлены подходы властей Турции к региональным и другим вопросам, в том числе и к отношениям с Израилем и арабским миром», — сказал Сафарян.
На вопрос, могут ли происходящие в Турции перемены по части отношений с Арменией и попытками урегулировать курдский вопрос привести к внутренним изменениям, вплоть до раскола страны, Сафарян ответил: «Думаю, что происходящее в Турции, хоть и носит острый характер, но является демократическим процессом. Если он придет к демократической развязке, то слава богу. Если же это приведет к очередному военному перевороту, то это осложнит ситуацию, поскольку Турция в таком случае станет проблемой для всего региона». Сафарян выразил надежду и убежденность, что этого не произойдет. «Думаю, за последние 10-15 лет происходящие в Турции демократические процессы создали ситуацию, в которой правительство контролирует ситуацию. Надеюсь, что не создастся такого положения, чтобы возникновение националистического, курдского движения привело бы к формированию в Турции реакционного правительства», — считает политик.
Сафарян также подчеркнул, что действующие власти Турции ориентированы на Европу и США, и этот вектор в обозримом будущем не изменится.