Երեւանը բարի կամք չի դրսեւորում հայ-թուրքական մերձեցման գործընթացում, որ նախատեսված է երկրների միջեւ ստորագրված արձանագրություններով: Այդ մասին փետրվարի 9-ին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն՝ ադրբեջանական Trend News-ին տված հարցազրույցում:
«Արձանագրությունների կապակցությամբ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումն ապակառուցողական է, եւ արված փոփոխություններից հետո երկու երկրների հարաբերությունները կրկին վերադարձել են նախկին մակարդակին»,- հայտարարել է Դավութօղլուն:
Թուրքական արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի խոսքով, եթե Հայաստանը ետ չկանգնի իր ապակառուցական դիրքորոշումից, հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շարունակումն անհնար կդառնա:
Խոսելով ԱՄՆ Կոնգրեսի արտաքին կապերի հանձնաժողովի նախագահ Հովարդ Բերմանի որոշմամբ մարտի 4-ին Հայոց ցեղասպանության բանաձեւի քննարկման մասին, Դավութօղլուն նկատել է, թե բարձրացնելով այդ հարցը, հայկական կողմը փորձում է խոչընդոտել հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

Ереван не демонстрирует благих намерений в процессе армяно-турецкого сближения, предусмотренного подписанными между странами протоколами. Об этом азербайджанскому Trend News заявил 9 февраля министр иностранных дел Турции Ахмед Давудоглу.
«Решение, принятое Конституционным судом Армении в связи с протоколами, является неконструктивным, и после произведенных изменений отношения между двумя странами вернулись на прежний уровень», — заявил Давудоглу.
По словам главы турецкого внешнеполитического ведомства, если Армения не отступится от занятой неконструктивной позиции, продолжение процесса нормализации отношений будет невозможным.
Относительно планов председателя Комиссии по внешним связям Ховарда Бермана вынести 4 марта на обсуждение Государственного конгресса США закона, связанного с Геноцидом армян, Давудоглу отметил, что, поднимая этот вопрос на повестку дня, армянская сторона стремится воспрепятствовать процессу нормализации отношений.