Ուկրաինան չի վճարի «Գազպրոմի»` 2012 թվականի գազի պակասորդի 7 միլիարդ դոլարի տուգանքը, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը: «Մենք մերժել ենք այդ պատժիչ տուգանքների վճարումը: Այժմ մենք բանակցություններ ենք վարում»,- հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը  փետրվարի 22-ին «Երկխոսություն երկրի հետ» ուղիղ հեռուստաեթերում:
Նա նշել է, որ Ուկրաինայի եւ ՌԴ-ի  միջեւ գազի մատակարարման վերաբերյալ գոյություն ունեցող պայմանագիրն անարդարացի է ինչպես գնի, այնպես էլ գազի պակասուրդի դեպքում 300%-ի չափով տուգանքի եւ Ուկրաինայի տարածքով բեռնափոխադրման տեսանկյուններից:
Վիկտոր Յանուկովիչի խոսքով` Ուկրաինան ավելի շուտ գազափոխադրման համակարգը կպահի որպես պետսեփականություն, բայց այն կտրամադրի վարձով: «Ամենայն հավանականությամբ, մենք ոչ մեկին խողովակ չենք վաճառի եւ այն կմնա պետությանը»,- ասել է նախագահը:
Ուկրաինային այդպիսի ծավալներով գազ կարող է մատակարարել միայն Ռուսաստանը, եւ դրա համար Կիեւը շահագրգռված է գազային բնագավառում կարգավորված հարաբերությունների վերականգնումով, նշել է նախագահը, հայտնում են ուկրաինական լրատվամիջոցները:
Նա նաեւ իր վստահությունն է հայտնել այն մասին, որ երկիրը զգալիորեն կընդլայնի սեփական գազի արտադրության ծավալները: «Ուկրաինան սեփական գազի արտադրության ավանդական եւ ոչ ավանդական մեթոդների մի շարք պայմանագրեր է կնքել: Մենք գործընկեր ունենք, որը պատրաստ է  սկսել թերթաքարե գազի արդյունահանումը, որի պաշարները շատ են Ուկրաինայում»,- ասել է նա:
«Ուկրաինան գերմանական  RWE-ի հետ հինգ միլիարդ կուբամետր գազի անցկացման պայմանագիր է կնքել»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչը:

Украина не будет платить «Газпрому» $7 млрд штрафных санкций за недобор газа в 2012 году, заявил президент Украины Виктор Янукович. «Мы отказали в выплате этих штрафных санкций. Сейчас мы ведем переговоры», - заявил президент Украины в ходе прямого телеэфира «Диалог со страной» 22 февраля.
Он отметил, что существующий между Украиной и РФ контракт на поставку газа является несправедливым как с точки зрения цены, так и с точки зрения штрафных санкций в размере 300% за недобор газа, и с точки зрения транспортирования по территории Украины.
По словам Виктора Януковича, Украина, скорее всего, оставит газотранспортную систему в госсобственности, но сдаст в аренду. «Скорее всего, мы трубу не будем продавать никому, скорее всего, она останется в государстве, - сказал президент. - Возможно, на тех условиях, которые мы видим, эта труба будет передана в аренду таким образом, чтобы арендной платы хватало на содержание этой ГТС».
Гарантий прокачки достаточных объемов газа Украине дать не может никто, кроме России, а потому Киев заинтересован в восстановлении нормальных отношений в газовой сфере, отметил президент, сообщают украинские СМИ.
Он также выразил уверенность в том, что страна значительно увеличит объемы добываемого собственного газа. «Украина подписала ряд контрактов добычи газа традиционным способом – на шельфе - и нетрадиционным способом. У нас есть партнер, готовый начать добычу сланцевого газа, запасов которого много в Украине», - сказал он.
Янукович также сообщил, что Украина заключила с немецкой RWE контракт на поставку 5 млрд куб. м газа.  «Украина заключила с немецкой RWE контракт на поставку пяти миллиардов кубометров газа, и качаем помаленьку», - сказал украинский лидер.