Ֆրանսիայի Սոցալ-դեմոկրատ Հնչակյան կուսակցության «Նազարբեկ» երիտասարդական միությունն այսօր` փետրվարի 23-ին, նախաձեռնել է տեղեկատվական ակցիա Փարիզի` զբոսաշրջիկների շրջանում ամենահայտնի Մոնմարտր թաղամասում` հանրահայտ Sacré Coeur եկեղեցու շրջակայքում։ Ինչպես NEWS.am-ին հայտնեցին միության գրասենյակից, ֆրանսահայ երիտասարդները անցորդներին ու զբոսաշրջիկներին բաժանում են Ադրբեջանի ստահոդ քարոզչությունը մերկացնող տեղեկատվական նյութեր` նեկայացնելով Բաքվի իշխանությունների բռնատիրական, հայատյաց ու հանցավոր բնույթը եւ պատմելով եղելությունը ինչպես Սումգայիթի ջարդերի, այնպես էլ իրենց տարփողած «Խոջալուի դեպքերի» մասին։ Իսկ եկեղեցուն հարող հրապահակում ադրբեջանցիները կազմակերպել են փուչիկների բացթողնման արարողություն` նվիրված Խոջալուին։ Այսպիսով` ադրբեջանական քարոզական միջոցառման ականատեսներն արդեն իսկ նախապես տեղեկացված են, որ Խոջալուն ալիեւյան կլանի ձեռքի գործն է։
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 21-ին Ադրբեջանը նմանօրինակ քարոզչական միջոցառում` համերգ էր կազմակերպել Փարիզի Սեն-Ռոկ եկեղեցում։ Համերգից առաջ, Ֆրանսիայի Հայ Դատի գրասենյակի նախաձեռնությամբ, «Նոր սերունդ» երիտասարդական կազմակերպության ներկայացուցիչները եկեղեցի մտնողներին տրամադրել էին համապատասխան տեղեկատվական նյութեր։ Արդյունքում` Ադրբեջանի կազմակերպած միջոցառման ներկաները Խոջալուին նվիրված համերգն ունկնդրել էին` ձեռներին ունենալով ճշմարտությունն արտացոլող գրքույկներ։

Молодежный союз «Назарбек» Социал-демократической партии Гнчакян Франции 23 февраля инициировал информационную акцию в самом известном среди туристов квартале Монмартр в Париже, около общеизвестной церкви Сакре-Кёр.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в офисе союза, молодые французы армянского происхождения раздали прохожим и туристам информационные материалы, показывающие неправдивость азербайджанской агитации, представив насильственный, антиармянский и преступный характер властей Баку и рассказав правду как о погромах в Сумгаите, так и выдуманных ими «событий в Ходжалу».
В это время на площади, примыкающей к церкви, азербайджанцы организовали церемонию запуска воздушных шариков, посвященную событиям в Ходжалу. Таким образом, очевидцы азербайджанского агитационного мероприятия уже заранее были проинформированы о том, что Ходжалу является делом рук алиевского клана.
Напомним, что еще одно агитационное мероприятие – концерт в церкви Сен-Рок в Париже - Азербайджан организовал 21 февраля. Перед концертом, по инициативе офиса «Ай дат» во Франции, представители молодежной организации «Нор серунд» раздали входящим в церковь соответствующие информационные материалы. В результате люди, присутствовавшие на азербайджанском мероприятии, послушали концерт, посвященный событиям Ходжалу, держа в руках книжки, раскрывающие правду.