Իշխանությունն այս ընտրություններում միայն մի բանում ճիշտ դուրս եկավ, այն, որ պայքարը երկրորդ տեղի համար է, իսկ երկրորդ տեղը զբաղեցրել է իշխանության թեկնածուն: Այս մասին այսօր՝ մարտի 4-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության անդամ Ստեփան Սաֆարյանը:
Նա նշեց, որ հետընտրական իրավիճակը եւ կոնֆլիկտը պայմանավորված է Հայաստանին պատիվ չբերող ընտրակեղծիքներով: Ստեփան Սաֆարյանի կարծիքով՝ հետընտրական շրջանը աննախադեպ է բոլոր առումներով՝ ի տարբերություն նախորդների, քանի որ այն դուրս է եկել մայրաքաղաքի տիրույթներից եւ բուռն ձեւով տարածվում է հանրապետության մարզերով: Նրա խոսքով, ի տարբերություն Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բաց է պահում հաղորդակցության կապուղիները քաղաքական դաշտի բոլոր խաղացողների հետ, ինչպես նաեւ շարժման հռետորաբանությունը պոզիտիվ է: «Րաֆֆի Հովհաննիսյանի կողմից գլխավորվող շարժումը կարեւոր դաս է քաղել նախորդներից, որն է՝ չանել այն, ինչը սխալ է արվել, եւ անել այն, ինչը չի արվել»,- ասաց նա:
Ստեփան Սաֆարյանի խոսքով՝ մինչ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձներ է ստանում, ՐաֆՖի Հովհաննիսյանը մարզերում ինաուգուրացիայի արարողություն է իրականացնում:
Ասուլիսի մյուս բանախոսը՝ ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արտակ Դավթյանը, նշեց, որ այն դրականը, որ մենք ունեցանք ընտրական պրոցեսներում, իր շարունակությունը կունենա նաեւ հետընտրական պրոցեսներում: «Հետընտրական զարգացումներն իրենց տրամաբանությունն ունեն, ունեն իրենց առանձնահատկությունը եւ ի տարբերություն նախկինի՝ այս անգամ այցելությունները, հանրահավաքներն ընդգրկել են ամբողջ հանրապետության տարածքը, ակտիվ քննարկումներ են ընթանում քաղաքական դաշտի բոլոր կուսակցությունների, շարժումների հետ»,- ասաց նա:
Արտակ Դավթյանի կարծիքով՝ քայլերը, որոնք իրականացվում են, օրենքների, իրավունքի, Սահմանադրության դաշտում են, այս առումով եւս նոր խոսք է:

Власти Армении по поводу прошедших президентских выборов оказались правы только в одном, а именно, что борьба велась за второе место,  а второе место занял кандидат власти. Об этом на пресс-конференции 4 марта сообщил член партии «Наследие» Степан Сафарян.
Он отметил, что поствыборная ситуация и конфликт обусловлены фальсификацией выборов, не делающих Армении чести. По мнению С. Сафаряна, нынешний поствыборный период в Армении беспрецедентен во всех смыслах – в отличие от предыдущих периодов, протест вышел за пределы столицы и бурно распространяется в областях. Также, по его словам, в отличие от Левона Тер-Петросяна, Раффи Ованнисян держит открытыми каналы связи со всеми игроками политического поля. Плюс ко всему, риторика движения является позитивной.
«Движение во главе с Раффи Ованнисяном вынесло главный урок из действий предшественников – не делать того, что было неправильно, и делать то, что не было сделано», - заявил он. По образному выражению С. Сафаряна, пока Серж Саргсян получает поздравления в связи с избранием, Р. Ованнисян в областях проводит церемонию инаугурации.
Другой участник пресс-конференции, представитель правящей Республиканской партии Артак Давтян подчеркнул, что весь тот позитив, который был зафиксирован в избирательных процессах, получит свое продолжение в поствыборных процессах. «Поствыборные процессы имеют свою логику, и свои особенности, и, в отличие от прошлых выборов, на этот раз визиты и митинги охватывают территорию всей республики, ведутся активные обсуждения со всеми партиями и движениями», - сказал он.
По мнению А. Давтяна, шаги осуществляются в рамках закона, права и Конституции, и это тоже новое слово.