Վազգեն Սարգսյանը մասնագիտությամբ հայ էր: Այդ մասին այսօր՝ մարտի 5-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտնել է Հայաստանի նախկին վարչապետ Վազգեն Սարգսյանի ծառայակից Մուրադ Կիրակոսյանը:
«Վազգեն Սարգսյանը ռազմական, պետական գործիչ եւ հրապարակախոս էր, որը գրիչը փոխարինեց զենքով: Արդյունքը եղավ Ղարաբաղի ազատագրումը: Նա միավորեց Հայաստանի բոլոր կամավորական ջոկատներին», – նշել է Կիրակոսյանը: Նա հավելել է, որ Սարգսյանն անհավանական հումոր ուներ, «մանկական սիրտ, զգացմունքային էր, ամեն անգամ, երբ զոհված զինվորների դիակներ էին բերում, գիշորները չէր քնում: Վախի զգացումից զուրկ էր, պաշտոնների չէր ձգտում, պաշտոնը չարչարանք էր»:
Կիրակոսյանը նաեւ հիշել է, որ Վազգեն Սարգսյանը չէր հասցրել ընտանիք կազմել: «Ամուսնության հարցը բարձրացրել էինք դեռեւս նախքան ռազմական գործողություններ սկսելը, նա չէր խուսափում դրանից, նախքան ողբերգական մահը ամեն տարի կրկնում էր. «Այս տարի կամուսնանամ»: Ընկերոջ խոսքով՝ 1998-ին պահ է եղել, երբ Սարգսյանը ցանկացել է ամուսնանալ, «պետք է աղջիկ փախցնեին, չստացվեց»:
Հիշեցնենք, Արցախյան պատերազմի տարիներին Վազգեն Սարգսյանը «Երկրապահ» կամավորական ջոկատների հրամանատարն էր: Նա եղել է ՀՀ պաշտպանության նախարար, այնուհետ՝ վարչապետ: Սարգսյանը սպանվել է 1999թ. հոկտեմբերի 27-ին՝ խորհրդարանում կատարված ահաբեկչության հետեւանքով: Այսօր նա կդառնար 54 տարեկան:

Вазген Саркисян по профессии был армянином. Об этом на пресс-конференции 5 марта заявил сослуживец бывшего премьер-министра Армении Вазгена Саркисяна Мурад Киракосян.
«Вазген Саркисян – военный, государственный деятель и публицист, сменивший ручку на оружие. А результат – освобождение Карабаха. Он сплотил все добровольческие отряды Армении», – отметил Киракосян. Он добавил, что Саркисян обладал невероятным юмором, «детским сердцем, был чувствительным, каждый раз, когда привозили трупы солдат, ночами не спал. Был лишен чувства страха, не стремился к должностям, должность была терзанием».
Киракосян также вспомнил, что Вазген Саркисян не успел составить семью. «Вопрос женитьбы мы поднимали еще до начала военных действий, он не отрекался от этого, до трагической кончины каждый год твердил: «В этом году женюсь». По словам друга, был момент в 1998 году, когда Саркисян собирался жениться, «должны были девушку похитить – не удалось».
Напомним, что Вазген Саркисян был командиром добровольческих отрядов народного ополчения во время карабахской войны. Он занимал должность министра обороны, позже – премьер министра. Саркисян был убит во время теракта в парламенте 27 октября 1999 года. Сегодня ему исполнилось бы 54 года.