Թուրքիայում ավարտվել է փետրվարի 11-ից 14-ը կազմակերպված տուրիզմի ցուցահանդեսը: Արեւելյան Միջերկրածովյան միջազգային զբոսաշրջության եւ ճամփորդության ցուցահանդեսում (EMIIT) ներկայացված էին 60 երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը:
Թուրքական տուրիզմի գործակալության հաղորդմամբ` Վանի փոխնահանգապետի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է Հայաստանի տաղավար եւ զրուցել Հայաստանի զբոսաշրջության ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելով զբոսաշրջության ոլորտում համագործակցության հեռանկարները:
NEWS.am-ը ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ Վանի նահանգապետ Մունիր Քարաօղլուն հայտարարել է, որ 2010-ի սեպտեմբերի 12-ին Վանի Ախթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցին կվերաբացվի կրոնական արարողությունների համար եւ շեշտել, որ դա վերջնական որոշում է:

East Mediterranean International Travel and Tourism Exhibition (EMITT) has finished in Turkey. Sixty countries, including Armenia, participated in the exhibition.
The Turkish Tourism Agency reported that a delegation headed by Governor of visited the Armenian pavilion and held a talk with representatives of the Armenian tourist industry. The sides discussed prospects for cooperation.
Referring to Van Governor Munir Karaoglu, NEWS.am reported that the Armenian church Surb Khach (Holy Cross) on Akhtamar Island is to be re-opened for religious ceremonies on September 12, 2010. Mr. Karaoglu stressed that was a final decision.