Բնականաբար, Երեւանի ավագանու ընտրությունները նախագահական ընտրությունների տրամաբանական շարունակությունն են: Ըստ էության, նախագահական ընտրությունների անցկացման ձեւն ու հետեւանքները իրենց ազդեցությունն են ունենալու ընտրությունների վրա: Այդ մասին ապրիլի 8-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Երվանդ Բոզոյանը:
Նա ընդգծել է,թ ե դա կհանգեցնի նրան, որ «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու իր թիմը զգալիորեն իրենց դիրքը, առավել եւս, որ նախորդ ընտրություններում չեն մասնակցել: «Եթե Հանրապետական կուսակցությունը չհավաքի 40 տոկոս, մյուս ոչ իշխանական ուժերը կարող են միավորվել եւ առաջարկել քաղաքապետի իրենց թեկնածուին»,- ընդգծել է Երվանդ Բոզոյանը: նա նաեւ հավելել է, որ եթե նախագահական ընտրություններին վերահսկման պատասխանատվությունն ընկած էր միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ուսերին, այժմ այդ գործառույթը կիրականացնեն նաեւ ԲՀԿ-ն, ՀՅԴ-ն եւ ՀԱԿ-ը:
Ըստ քաղաքագետի, ակնհայտ է, որ առաջիկա ընտրություններում Րաֆֆի Հովհաննիսյանն ու իր թիմը անհամեմատ քիչ ձայներ են ստանալու, քանի որ մյուս ուժերը, որոնք չեն մասնակցել ընտրություններին, այժմ մասնակցում են:

Естественно, выборы в Совет старейший Еревана являются логическим продолжением президентских выборов. В сущности, форма проведения и последствия президентских выборов будут иметь  свое влияние на выборы в столичный представительный орган. Об этом на пресс-конференции 8 апреля заявил политолог Ерванд Бозоян.
Он подчеркнул, что это приведет к тому, что лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян и его команда в значительной степени улучшат свое положение, тем более что в предыдущих столичных выборах не принимали участия. «Если Республиканская партия Армении на выборах не наберет 40%, то все остальные невластные силы («Процветающая Армения», «Здравствуй, Ереван», АРФ Дашнакцутюн и Армянский национальный конгресс), объединившись, смогут предложить своего кандидата в мэры», - подчеркнул Ерванд Бозоян. Он также добавил, что если на президентских выборах ответственность за контроль над выборами лежала только на плечах Раффи Ованнисяна и его команды, то сейчас эту функцию осуществляют также «ПА», АРФД и АНК.
По его словам, очевидно, что на предстоящих выборах Раффи Ованнисян и его команда в сравнении с президентскими выборами наберут гораздо меньше голосов, поскольку все остальные силы, которые не принимали участия в зимней кампании, сейчас делают обратное.