Արտաքին քաղաքականության ասպարեզում Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի խաղաղ կարգավորումը մնում եւ մնալու է մեր առաջնահերթությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ չենք հասել վերջնական լուծման: Այդ մասին այսօր` ապրիլի 9-ին կայացած երդմնակալության արարողությանը հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Միաժամանակ մենք հետեւողականորեն աշխատելու ենք մեր անվտանգության մակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ: Այստեղ մենք չենք թերագնահատում միջազգային որեւէ գործոն, մենք շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր օժանդակում են տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը, բայց մենք պարտավոր ենք առաջին հերթին ապավինել մեր ուժերին: Հնարավոր բացասական զարգացումների դեպքում հակառակորդին զսպելու եւ խաղաղությունը պահպանելու կարեւորությունը քննարկման առարկա չէ»,- նշել է նախագահը:
Նա նկատել է, թե իրենք երբեք չենք ահաբեկել սեփական ժողովրդին պատերազմով: «Առավել եւս չենք օգտագործել այդ հարցը իբրեւ պատրվակ՝ լռեցնելու համար ընդդիմադիրների ձայնը: Բայց մեր պարտքն ենք համարել անկեղծորեն եւ իրատեսորեն ասել, որ նման վտանգ գոյություն ունի»,- արձանագրել է նախագահը:
Վերջինիս խոսքով, պատերազմ չտեսած եւ անպատասխանատու մարդիկ կարող են դրա հնարավորությունը դարձնել ցինիկ եւ ստորաքարշ շահարկումների առարկա: «Ես նրանցից չեմ. ես գիտեմ եւ՛ ընկերոջ կորստի, եւ՛ հաղթանակի բերկրանքի գինը, դողացել եմ զինվորի կյանքի համար, նաեւ հայրենիքի յուրաքանչյուր թիզ հողի համար: Ուստի Հայաստանի ժողովրդից ստացած վստահության քվեի ուժով հայտարարում եմ՝ մենք պատերազմ չենք ցանկանում, սակայն, միաժամանակ, պատրաստ ենք դիմագրավելու յուրաքանչյուր մարտահրավերի: Ընդգծում եմ չըմբռնողների համար՝ յուրաքանչյուր մարտահրավերի»,- նշել է Սարգսյանը:

YEREVAN.- A peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh issue is and will remain Armenia’s priority for as long as necessary to arrive at a final solution, President Serzh Sargsyan said.
“At the same time, we will consistently work to enhance the level of our security. We do not underestimate any international dimension here; we are grateful to all those who contribute to maintaining regional stability, but we must rely on our own power, first and foremost. In the event of possible adverse developments, the importance of deterring the adversary and preserving peace are beyond discussion,” Sargsyan said during the inauguration ceremony on Tuesday.
He noted that Armenian authorities have never terrorized their own people with war.
“Moreover, we have never used this issue as an excuse to gag the opposition. However, we deemed it our duty to earnestly and realistically state that such a threat does exist.
Irresponsible people and those who have never experienced war, may turn the possibility of war into a subject for cynical and sordid profiteering. I am not one of them: I know what it takes to lose a friend or experience the bliss of victory. I fretted over every soldier’s life, every inch of the native land. Therefore, through the vote of confidence vested in me by the people of Armenia, I declare: We do not want war but, at the same time, we are ready to withstand any challenge. I reiterate this for slow learners: any challenge.”