Վրաստանի նախկին վարչապետ Վանո Մերաբիշվիլին մայիսի 21-ին երկրորդ անգամ հարցաքննության է ներկայացել Քութայիսի շրջանային դատախազություն՝ կեղծ աշխատատեղերի գործով, որոնք «Միասնական ազգային շարժումը» ստեղծել էր  2012թ.՝ աշխատանքի տեղավորման պետական ծրագրի իրականացման նպատակով:
Հարցաքննության է հրավիրվել նաեւ Կախեթիայի նահանգապետ, աշխատանքի, առողջապահության եւ սոցիալական պաշտպանության նախկին նախարար Զուրաբ Չիաբերաշվիլին:
«Երբ ես վարչապետ էի, մեր գլխավոր խնդիրը աշխատատեղերն էին, եւ խորհրդանշական է, որ ես դրանց առնչվող հարցերի պետք է պատասխանեմ», - ասել է Մերաբիշվիլին՝ հավելելով, որ Վրաստանի կառավարությունը ճիշտ կաներ ոչ թե հարցաքննություններով զբաղվեր, այլ լուծեր աշխատատեղերի խնդիրը:
«Նովոստի-Գռուզիան» հստակեցնում է, որ 2012թ. Վրաստանի բոլոր շրջաններից  21 837 անձի հետ արտահաստիքային աշխատանքի պայմանագրեր էին կնքվել: Այդ անձինք պետք է հաշվառեին աշխատանք փնտրողներին: Հետաքննությունը պարզել է, որ վերջիններս Սոցիալական զարգացման գործակալությունից աշխատանքի վերաբերյալ ոչ մի ցուցում եւ առաջադրանք չեն ստացել: Եվ, դրան զուգահեռ, սեպտեմբերին այդ բոլոր անձանց 240 լարի (144 դոլար) աշխատավարձ է վճարվել: Պետբյուջեից նրանց հատկացվել է ընդհանուրը 5 մլն 240 հազար լարի (մոտ 3 մլն 157 հազար 156 դոլար):

Экс-премьер Грузии Вано Мерабишвили 21 мая во второй раз явился на допрос в окружную прокуратуру Западной Грузии в Кутаиси по делу о фиктивных рабочих местах для сторонников «Единого национального движения», созданных в ходе реализации в 2012 году государственной программы по трудоустройству.
На допрос также был вызван губернатор Кахети, экс-министра труда, здравоохранения и социальной защиты Грузии Зураб Чиаберашвили.
«Когда я был премьер-министром, нашей главной задачей было трудоустройство, и символично, что мне придется отвечать на вопросы об этом», - заявил Мерабишвили, добавив, что лучше бы правительство Грузии занялось решением проблемы трудоустройства, а не допросами.
Как поясняет «Новости-Грузия», реализация программы «Учет соискателей работы» началась при прежних властях в 2012 году, после введения поста госминистра по вопросам трудоустройства (этот пост уже упразднен). В рамках программы во всех регионах Грузии с 21 тысячью 837 лицами были оформлены контракты о внештатной работе. Эти лица должны были проводить мероприятия по учету соискателей работы. Как выяснило следствие, эти лица не получали от Агентства социального развития никакой информации о своей работе и никакого задания. Несмотря на это в конце сентября всем этим людям было перечислено в качестве заработной платы по 240 лари (около 144 долларов). Всего из государственного бюджета им было перечислено 5 миллионов 240 тысяч 880 лари (около 3 миллионов 157 тысяч 156 долларов).