Մոսկվայում մայիսի 23-ին բացվում է միջազգային «Եվրոպական անվտանգության ռազմաքաղաքական ասպեկտները» խորագրով գիտաժողովը, որի կազմակերպիչը ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն է: Հիշեցնենք, գիտաժողովին մասնակցելու նպատակով նախօրեին Մոսկվա է մեկնել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակությունը՝ Նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորությամբ:
Գիտաժողովի նպատակը առկա խնդիրների քննարկումն է եւ Եվրոպայում հավասար անվտանգությունն ապահովելու հարցում փոխադարձ ընդունելի որոշումներ գտնելը, ասված է ռուսական պաշտպանական գերատեսչության հաղորդագրությունում:
Միջոցառմանը կմասնակցի ավելի քան 300 մարդ: Հրավիրված են ՆԱՏՕ-ի, ԵՄ-ի, ԱՊՀ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարներ:
Լիագումար նիստերում ելույթներով հանդես կգան Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Ժան Իվ Լե Դրիանը, ՄԱԿ-ի եւ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարներ Լամբերտո Զանիերը եւ Նիկոլայ Բորդյուժան, ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնակատար Ռոուզ Գոտեմյուլլերը, նաեւ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովն ու պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն, հայտնում է «Ռազմավարական մշակույթի հիմնադրամը»:
Գիտաժողովից առաջ ֆրանսիացի գործընկեր Ժան Իվ Լե Դրիանի հետ հանդիպման ընթացքում Սերգեյ Շոյգուն, ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, հայտարարել է, որ եվրոպական անվտանգության գիտաժողովի մասնակիցները լուրջ եւ լուծումը չգտնված բարդ հարցեր կքննարկեն:
«Շատ լուրջ եւ լուծում չգտած խնդիրներ են ծագել: Դրանք են՝ Հյուսիսային Աֆրիկան, Սիրիան, Մալին, Աֆղանստանում անվտանգության աջակցության միջազգային ուժերի դուրսբերումը: Հուսով եմ, կարող ենք այս ամենը քննարկել այստեղ», - ասել է Շոյգուն:

В Москве 23 мая открывается международная конференция «Военные и политические аспекты европейской безопасности», организованная Минобороны России. Напомним, накануне для участия в конференции в Москву вылетела делегация Минобороны Армении во главе с министром Сейраном Оганяном.
Целью конференции является открытое обсуждение существующих проблем и формирование предложений для поиска взаимоприемлемых решений по обеспечению равной безопасности в Европе, говорится в сообщении Управления пресс-службы и информации российского оборонного ведомства.
Всего в мероприятии примут участие свыше 300 человек. На него приглашены руководители министерств обороны государств НАТО, Евросоюза, СНГ и ОДКБ.
Министр обороны Франции Жан-Ив Ле Дриан, генеральные секретари ОБСЕ и ОДКБ Ламберто Занниер и Николай Бордюжа, и.о. заместителя госсекретаря США Роуз Геттемюллер, а также глава МИД России Сергей Лавров и министр обороны Сергей Шойгу выступят на пленарных заседаниях, сообщает «Фонд стратегической культуры».
В ходе встречи с французским коллегой Жаном-Ивом Ле Дрианом перед началом конференции глава Минобороны Сергей Шойгу, как передает ИТАР-ТАСС, заявил, что участники конференции по евробезопасности обсудят ряд серьезных и не находящих решений проблем.
«Появилось много серьезных и не находящих решений проблем. Это - Северная Африка, Сирия, Мали, проблема вывода из Афганистана Международных сил содействия безопасности. Надеюсь, мы сможем все это обсудить здесь», - сказал российский министр.