Մայիսի 23-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Ֆիզուլիի ուղղությամբ:
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, եր պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի /ԳՆԱՆ/ դաշտային օգնականներ Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/ եւ Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաեւ ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ներկայացուցիչ Միկ Դոլանը /Իռլանդիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն անց են կացրել ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Իրժի Աբերլեն /Չեխիա/ եւ ԲՄՊԽ ղեկավար Պավլո Շամաեւը /Ուկրաինա/:

23 мая, согласно договоренности с властями Нагорно-Карабахской Республики, миссия ОБСЕ провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в физулинском направлении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществляли полевые помощники Личного представителя Действующего председателя (ЛПДП) Евгений Шаров (Украина) и Христо Христов (Болгария), а также представитель Группы планирования высокого уровня ОБСЕ Мик Долан (Ирландия).
Мониторинг с противоположной стороны провели полевой помощник ЛПДП Иржи Аберле (Чехия) и глава ГПВУ Павло Шамаев (Украина).