ԱՄՆ-ը խոստովանել է, որ իր քաղաքացի 33-ամյա Նիքոլ Մենսֆիլդը, ով Սիրիայի զինյալների շարքերում մասնակցել է ռազմական գործողություններին, զոհվել է:
Արեւմտյան լրատվամիջոցների տվյալներով՝ մայիսի 31-ի գիշերը Իդլիբ նահանգում գնդակահարվել են երեք օտարերկրացիներ, որոնց շարքում եղել են Մեծ Բրիտանիայի երկու եւ ԱՄՆ մեկ քաղաքացիներ: ԱՄՆ քաղաքացին, ըստ ՀԴԲ-ի, եղել է Միչիգան նահանգի բնակիչ 33-ամյա Նիքոլ Մենսֆիլդը, ով սիրահարվել է արաբ ներգաղթյալի ու բնակության մեկնել Սիրիա:
«Ես հիասթափված եմ: Երբեք չէի մտածի, որ նա ահաբեկիչ է: Ինձ անհանգստացնում էր, որ նա իսլամ է ընդունել եւ սկսել է գլխաշոր կրել»,-հայտարարել է զոհված կնոջ հորաքույր մոնիկա Մենսֆիլդը:
Աղջկա տատիկը պնդում է, որ նա ոսկի սիրտ ուներ, բայց «մտքից թույլ էր»: «Կարծում եմ, նրա ուղեղը պարզապես լվացել էին»,-ասել է նա:

США признали гибель 33-летней американской гражданки Николь Мэнсфилд, принимавшей участие в боевых действиях в Сирии на стороне боевиков.
По данным западных СМИ, в ночь на 31 мая в провинции Идлиб были застрелены три иностранца, в числе которых подданный Великобритании и гражданка США.
Гражданкой США, по информации ФБР, была 33-летняя Николь Мэнсфилд из штата Мичиган, которая, влюбившись в арабского эмигранта, переехала жить в Сирию.
«Я разочарована. Никогда не думала, что она была террористкой. Меня беспокоило, что она приняла ислам и стала носить на голове платок», - заявила тетя погибшей Моника Мэнсфилд. Бабушка девушки Кэроли утверждает, что у нее было золотое сердце, но она была «слаба умом». «Думаю, ей просто промыли мозги», - отметила она, передает RT.