Մոլդովայի Հանրապետության խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուն, որը մեծ ջանքեր գործադրել Հայաստանի ԱԺ-ում սկանդալ հրահրելու համար, Vesti.az-ին պատմել է երեւանյան իր մի քանի «արկածների» մասին:
Նա խոստովանում է, որ իր հասցեին ոչ ճնշումներ են եղել, ոչ սպառնալիքներ: «Հյուրանոցի մոտ, որտեղ ես մնում էի, իր նկատմամբ հաշվեհարդար պահանջող որեւէ ամբոխ չի եղել: Իմ նկատմամբ հայերը հաշվեհարդար էին պահանջում Facebook-ի իմ էջում»,-ասել է Գրիգորիուն:
Երեւանից մեկնելու օրն առավոտյան, Գրիգորիուն իջել է նախասրահ, որպեսզի մեկնի օդանավակայան: «Ես դուրս եկա կոնֆերանսի մյուս մասնակիցների հետ, մոտեցա առաջին մեքենային, որտեղ նստած էր Ուկրաինայի ՍԴ նախագահը: Ես ցանկացած նստել նրա հետ, բայց երկրորդ մեքենայի վարորդը վազեց առաջին մեքենայի վարորդի մոտ եւ ինչ-որ բան ասաց նրան, որից հետո առաջին մեքենան արագ հեռացավ: Այդ ժամանակ ես մոտեցա այն մեքենային, որտեղ նստած էին Մոլդովայի պատվիրակության անդամները: Երբ սկսեցին բեռնել իմ պայուսակը, վարորդը արագ մոտեցավ, հանեց իմ պայուսակն ու հայտարարեց, որ այս բեռը ինքը չի վերցնի եւ մատով ցույց տալով ինձ, ասաց. «Նա մեզ հետ չի գա, ես նրան չեմ տանի»: Ես վրդովվեցի վարորդի նման պահվածքից եւ հարցրի նրան, թե ինչու ինձ չի ցանկանում հասցնել օդանավակայան: Ի պատասխան նա հայտարարեց. «Պետք էր մտածել, թե ինչ եք խոսում: Ես ձեզ չեմ տանի»:
Մոլդովայի ՍԴ ղեկավարը նստեց մեքենան եւ ես նրանից հետաքրքրվեցի, թե իսկապես իրենք կհեռանան եւ ինձ կթողնեն նման պայմաններո՞ւմ: Ի պատասխան նա հանգիստ ասաց, որ իրենք ուշանում են օդանավից եւ չեն կարող այստեղ մնալ: Եւ նրանք հեռացան»,-պատմել է Գրիգորիուն:
Նա չի ցանկացել օդանավակայան գնալ տաքսիով՝ վախենալով «հաշվեհարդարից»: Արդյունքում նա կապնվել է Մոլդովայի ԱԳՆ-ի հետ, ապա Ռումինիայի ԱԳՆ-ի հետ, որի օգնությամբ էլ հեռացել է հյուրանոցից:

The ombudsman of Moldova Aurelia Grigoriu, who spared no effort to provoke a scandal in the National Assembly of Armenia, spoke about her “adventures” in Yerevan. She shared her story with Azerbaijan-based Vesti.az portal.
In an interview she admits that there was no pressure and threats voiced against her in Yerevan.
“No crowds surrounded the hotel where I was staying. No one demanded that I must be punished. Armenians demanded punishment on my Facebook,” she explained.
On the day of her departure, Grigoriu went downstairs to go to the airport, she said.
“I went downstairs with all the participants of the conference and came up to the first car where the judge of the Constitutional Court of Ukraine was sitting. I wanted to sit down next to him, but the driver of the second car ran over to the driver of the first car, said something and the first car drove off quickly. Then I walked to the car, which took members of the Moldovan delegation. When they started lifting my bag, the driver jumped up, pulled my bag out and said that he would not take the baggage and pointed his finger at me,” she said.
Aurelia Grigoriu claimed the driver pointed at her saying he would not drive her.
“I was indignant at this behavior and asked him [driver] why he did not want to drive me to the airport. In response, he declared arrogantly: ‘You need to think when speaking. I’ll not drive you.’ A judge of the Constitutional Court of Moldova got into a car. I asked whether they will leave me alone in such conditions. In response, he calmly said that they will miss the plane and can not stay here. And they left,” she complained.
Grigoriu refused to get to the airport because of her fear of “punishment.” As a result, the lady got in touch with the Ministry of Foreign Affairs of Moldova, then with the Ministry of Foreign Affairs of Romania, that helped her get home.