Ռուսաստանի Պերմի երկրամասի իրավապահ մարմինները պարզել են 2010թ. իր տան մուտքում սպանված Սոլիկամսկ քաղաքի գլխավոր ճարտարապետ Օլգա Կարապետյանի ենթադրյալ մարդասպանի ինքնությունը: Հանցագործությունը կատարել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի նախկին մարտիկ Ազար Աքբարովը, որն արդեն պատիժ է կրում սպանության եւ ապօրինի զենք պահելու համար, հայտնում է «Կոմերսանտը»՝ վկայակոչելով իրավապահ մարմինների աղբյուրները:
Կարապետյանը սպանվել էր 2010թ. մարտի 18-ին: Անհայտ հանցագործը զոհի վրա կրակել էր վերջինիս տան աստիճանավանդակում: Հանցագործը կրակել էր կնոջ որովայնին՝ ինքնաշեն խլացուցիչով  16  տրամաչափի հրացանից:
Ռուսաստանում հայուհի է սպանվել
Օլգա Կարապետյանը Սոլիկամսկի գլխավոր ճարտարապետ էր նշանակվել 2007թ. փետրվարին: 2009թ. հուլիսին տիկին Կարապետյանի գործուն  մասնակցությամբ հաստատվել էր Սոլիկամսկի գլխավոր հատակագիծը, որը ենթադրում էր քաղաքում  ոչ բազմահարկ շենքերի զանգվածային շինարարություն, այդ թվում նաեւ՝ ապօրինի կառուցված  շինությունները քանդելու հաշվին:   Սպանության դրդապատճառների գլխավոր վարկածներից էր գլխավոր ճարտարապետի մասնագիտական գործունեությունը: Ենթադրվում էր, որ հանցագործությունը կարող էր կապված լինել  շինությունները քանդելու որոշման կամ որեւէ շինթույլտվություն տալու հետ:  Օպերատիվ աշխատակիցները մանրազնին ուսումնասիրել էին շինարարության վերաբերյալ բոլոր թույլտվությունները կամ մերժումները, սակայն հանցագործության կատարողի կամ կազմակերպչի հետքի վրա երկար ժամանակ չէին կարողացել դուրս գալ:
Իրավապահները նախնական հուշում կարող էին ստանալ ուղղիչ հաստատություններից մեկի իրենց գործընկերներից, որտեղ գտնվում էր Ազար Աքբարովը: 2012թ. մայիսի  31-ին նա դատապարտվել էր  զենք- զինամթերք ապօրինի պահելու համար, իսկ 2013թ. փետրվարի 8-ին՝ համարժեք հանցագործության համար Պերմի մարզային դատարանի կողմից, ինչպես նաեւ սպանության եւ կողոպուտի համար: Հանցագործին ձերբակալել էին 2012թ.: Ավելի ուշ պարզվել էր նաեւ գործարար Արթուր Աբրահամյանի սպանությանն ունեցած նրա մասնակցությունը:
Օլգա Կարապետյանի սպանությանը հանցակցության վարկածը կարող էր ուժայինների մոտ առաջանալ նաեւ Ազար Աքբարովի հեռախոսի տեսագրությունները դիտելու ժամանակ: Դրանցից մեկում պատկերված է եղել 16  տրամաչափի զենքը: Աղբյուրներն ասում են, որ քննության ընթացքում Աքբարովը իբր ընդունել է իր մեղքը: Ըստ մեղադրյալի ցուցմունքների՝ ինքը հանցագործությունը կատարել է անձնական թշնամանքից դրդված, այլ ոչ թե գումարի  դիմաց:

Правоохранительные органы Пермского края России установили предполагаемого убийцу главного архитектора Соликамска Ольги Карапетян, застреленной в 2010 году в подъезде своего дома. Преступление совершил бывший боец азербайджанского спецназа Азар Акбаров, который уже отбывает наказание за убийство и незаконное хранение оружия, сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на источники в правоохранительных органах.
Госпожа Карапетян была убита 18 марта 2010 года. Неизвестный преступник застрелил ее на лестничной площадке дома, где она проживала. Дождавшись женщину, злоумышленник выстрелил ей в живот картечью из обреза ружья 16-го калибра с самодельным глушителем.
Ольга Карапетян была назначена на должность начальника комитета по архитектуре и строительству Соликамска в феврале 2007 года. В июле 2009 года при активном участии госпожи Карапетян был утвержден генеральный план Соликамска, предполагающий массовую застройку территории города домами малой этажности, в том числе и за счет сноса объектов, построенных самовольно. Среди версий убийства одной из центральных была профессиональная деятельность главного архитектора. Якобы преступление могло быть связано с ее отказом дать разрешение на снос или застройку памятников архитектуры. Оперативники тщательно изучили все разрешения или отказы на строительство городских объектов, которые визировала Ольга Карапетян, однако выйти на след исполнителя или организатора преступления долгое время не удавалось.
Первоначальную «зацепку» правоохранители могли получить от своих коллег из одного из исправительных учреждений, где находился Азар Акбаров. 31 мая 2012 года он был осужден за незаконное хранение оружия и боеприпасов, а 8 февраля 2013 года Пермским районным судом за аналогичное преступление, а также убийство и кражу. Задержали преступника в 2012 году. Позже была установлена его причастность к убийству бизнесмена Артура Абрамяна.
Версия о причастности к убийству Ольги Карапетян могла возникнуть у силовиков и при просмотре видеофайлов на телефоне Азара Акбарова. Якобы на одном из них было запечатлено оружие, и в кадр попал обрез охотничьего ружья 16-го калибра. Как говорят источники, в ходе расследования господин Акбаров якобы признал свою вину. По показаниям обвиняемого, он совершил преступление из личной неприязни, а не по найму.