Հայաստանի Պաշտպանության նախարարությունում չեն հավատում ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից ռազմագերի Հակոբ Ինջիղուլյանին վերագրված հայտարարությունների իսկությանը:
Ինչպես NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, Հակոբ Ինջիղուլյանին վերագրված հայտարարությունները ոչ մի կերպ չեն համապատասխանում իրականությանը: «Ծառայության ընթացքում Հակոբ Ինջիղուլյանը ոչ մի խնդիր կամ միջադեպ չի ունեցել: Ընդհակառակը, նա մշտապես պարգեւատրումների էր արժանանում ղեկավարության կողմից»,- նշել է Արծրուն Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ այդ մասին հաստատում են Հակոբ Ինջիղուլյանի հարազատները:
Ավելի վաղ հաղորդում էին, որ նոյեմբերի 1-ին Հակոբ Ինջիղուլյանին այցելել է Կովկասի մահմեդականների վարչության ներկայացուցիչ շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն: Ինչպես ԱՊԱ գործակալությանը հայտնել է ԿՄՎ մամուլի ծառայության ղեկավար Ռագիմ Դադաշեւան, շեյխուլիսլամը հայտնել է Հ. Ինջիղուլյանին, որ Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին II-ը իրեն խնդրել է վերադարձնել գերության մեջ գտնվող հայ զինծառայողին: «Շեյխը հայտարարել է, որ պատրաստ է կատարել խնդրանքն ու առաջարկել է զինվորին հայրենիք վերադառնալ: Սակայն Ինջիղուլյանը հրաժարվել է: Մեկնաբանել է նրանով, որ հայոց բանակում իրեն տանջանքների են ենթարկում: Նա ընդգծել է, որ առհասարակ չի ցանկանում կռվել Ղարաբաղում: Գերին նշել է, որ Ադրբեջանում իրեն լավ են նայում ու կյանքի համար լավագույն պայմաններն են ստեղծել»,- հաղորդել է ադրբեջանական աղբյուրը: Բացի այդ, գերիների, անհետ կորածների ու պատանդների հարցերով պետական կոմիտեի քարտուղար Շահան Սաիլովը հաղորդել էր ԱՊԱ-ին, որ Հակոբ Ինջիղուլյանը դիմել է ադրբեջանական իշխանություններին երրորդ երկիր փոխանցելու խնդրանքով:
Այդ կերպ ստացվում է, որ հոգեւոր առաջնորդը ադրբեջանական ստի ու հակահայկական քարոզի մեկ այլ օղակն է: Սա վկայում է, որ կամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեն ծառայում է ռեժիմին, կամ նրա հեղինակությունն այնքան մեծ է, որ կարող են նման հանդուգն կերպով օգտագործել սուտը տարածելու համար:
Հիշեցնենք, որ շարքային զինծառայող Հակոբ Ինջիղուլյանը մոլորվել ու հայտնվել էր ադրբեջանական ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում օգոստոսի 8-ի գիշերը: Մեկ օր անց նրան տեղափոխել են Բաքու: Ադրբեջանական կողմը տարբեր պատճառներով հետաձգում էր Կարմիր Խաչի պատվիրակկների հանդիպումը գերի զինվորի հետ: Առաջին անգամ նրանք կարողացան տեսնել ռազմագերուն միայն 12 անց:

В Министерстве обороны Армении не верят правдивости заявлений, приписанных азербайджанскими СМИ пленному солдату Акопу Инджигуляну.
Как заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am пресс-секретарь министра обороны Арцрун Ованнисян, содержание приписанных Акопу Инджигуляну заявлений ни в коей мере не соответствует действительности. «Во время службы у Акопа Инджигуляна не было никаких проблем и инцидентов. Напротив, он периодически удостаивался поощрений со стороны начальства», - отметил Арцрун Ованнисян, добавив, что это подтверждают родственники Акопа Инджиуляна.
Ранее сообщалось, что 1 ноября Акопа Инджигуляна посетил председатель Управления мусульман Кавказа шейхульислам Аллахшукюр Пашазаде. Как сообщила АПА руководитель пресс-службы УМК Рагима Дадашева, в ходе встречи шейхульислам сказал А.Инджигуляну, что католикос всех армян Гарегин II попросил его вернуть попавшего в плен армянского военнослужащего на родину. «Шейх заявил, что готов выполнить эту просьбу и предложил пленному вернуться на родину. Однако А.Инджигулян отказался от возвращения в Армению. Он объяснил это тем, что в армянской армии он подвергался пыткам и столкнулся с невыносимым положением. Он подчеркнул, что вообще не хочет сражаться в Карабахе. Пленный отметил, что в Азербайджане о нем хорошо заботились и создали все необходимые для нормальной жизни условия», - передает источник. Кроме того, секретарь Госкомиссии по пленным, пропавшим без вести и заложникам Шахин Саилов сообщил АПА, что Акоп Инджигулян обратился к азербайджанскому правительству с просьбой о передаче его в третью страну.
Таким образом, получается, что духовный лидер стал еще одним звеном цепочки азербайджанской лжи и антиармянской пропаганды. Это говорит о том, что либо Аллахшукюр Пашазаде обслуживает интересы режима, либо авторитет его настолько невелик, что его могут таким наглым образом использовать для продвижения лжи.
Напомним, что рядовой военнослужащий Акоп Инджигулян заблудился и оказался на подконтрольной азербайджанским ВС территории в ночь на 8 августа. Через день он был доставлен в Баку. Азербайджанская сторона под различными предлогами оттягивала посещение пленного солдата делегатами МККК. В первый раз представители МККК смогли посетить пленного лишь через 12 дней после пленения.