Այսօր կայանալիք Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը չի քննարկվելու, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հանրապետական կուսակցության խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով թուրքական կողմի այն հայտարարությունը, թե վաշինգտոնյան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը քննարկվելու է Հայաստանի առաջնորդի հետ։
«Հայկական կողմը հայտարարել է, որ մտադիր չէ Թուրքիայի հետ քննարկել ղարաբաղյան հարցը, քանի որ այդ երկիրը խնդրի հանդեպ կողմնակալ վերաբերմունք ունի։ Կարծում եմ, որ Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը չի քննարկվի»,- հայտարարել է Շարմազանովը։
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման հնարավորության մասին՝ Շարմազանովը նկատել է, որ Սարգսյանի համաձայնությունը՝ հանդիպել Էրդողանի հետ, արդեն իսկ խոսում է հայկական կողմի բարի կամքի եւ Անկարայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու մասին։ «Կարծում եմ, որ քանի դեռ բանակցությունները շարունակվում են, առաջընթաց կարող է գրանցվել ցանկացած փուլում. ամեն դեպքում գնդակն այժմ Թուրքիայի դաշտում է», նշել է նա։
Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանն իր հերթին անհանգստություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Սերժ Սարգսյանը, հակառակ իր հայտարարությունների, ընդունել է Վաշինգտոնում Էրդողանի հետ հանդիպելու առաջարկությունը։ «Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին ցանկանում է Հայաստանի հետ երկխոսության իմիտացիա ստեղծել, որպեսզի խոչընդոտի Ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին, իսկ Սարգսյանը, ընդունելով Էրդողանի առաջարկը, նպաստում է Անկարայի այդ քաղաքականությանը»,- նշել է Կարապետյանը։
Նա նաեւ անհանգստություն է հայտնել, որ Սարգսյանը համաձայնել է ղարաբաղյան հարցը քննարկել Էրդողանի հետ. «Եթե Սարգսյանը չհամաձայներ Էրդողանի հետ քննարկել ղարաբաղյան հարցը, նա կամ պետք է հրաժարվեր Թուրքիայի վարչապետի հետ հանդիպումից կամ էլ պետք է հերքեր այդ երկրի արտգործնախարար Դավութօղլուի հայտարարությունն այն մասին, թե Վաշինգտոնում Էրդողանն այդ հարցը կքննարկի ՀՀ նախագահի հետ»,- նկատել է Կարապետյանը։
Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում այս օրերին գտնվում են Վաշինգտոնում։ Սարգսյան-Էրդողան հանդիպումը նախատեսված է այսօր երեկոյան։

Карабахский вопрос не будет обсужден во время сегодняшней встречи Саргсян-Эрдоган, заявил в интервью с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am секретарь фракции Республиканской партии Эдуард Шармазанов, комментируя недавнее заявление турецкой стороны, о том, что во время вашингтонской встречи с главой Армении будет обсуждена карабахская проблема.
«Армянская сторона неоднократно заявляла, что не намерена обсуждать карабахский вопрос с Турцией, поскольку эта страна имеет субъективный подход к проблеме. Думаю, что на встрече Саргсян-Эрдоган вопрос урегулирования карабахской проблемы не будет обсуждаться»,- заявил Шармазанов.
Говоря о возможности достижения какого-либо результата в вопросе ратификации армяно-турецких протоколов, Шармазанов заметил, что согласие Сержа Саргсяна на встречу с Эрдоганом уже свидетельствует о доброй воле армянской стороны и о приверженности Еревана к нормализации отношений с Анкарой без всяких предусловий. «Я думаю, что пока переговоры продолжаются, прогресс может быть зафиксирован на любом этапе, во всяком случае, мяч сегодня в поле Турции. Анкара должна сказать, привержена ли она поставленной в Цюрихе подписи под армяно-турецкими протоколами»,- заметил парламентарий.
В свою очередь, представитель Армянского национального конгресса Владимир Карапетян выразил обеспокоенность тем фактом, что Серж Саргсян вопреки своим заявлениям принял предложение Эрдогана о встрече в Вашингтоне. «Турция хочет имитировать активизацию диалога с Арменией в канун годовщины Геноцида армян с тем, чтобы препятствовать процессу международного признания Геноцида, а Саргсян, приняв предложение Эрдогана, способствует этой политике Анкары»,- заметил Карапетян.
Он также выразил обеспокоенность тем фактом, что Саргсян согласился обсудить с Эрдоганом карабахский вопрос. «Если бы Саргсян не согласился на обсуждение карабахского вопроса с Эрдоганом, он, либо отказался бы от встречи с премьером Турции, либо опроверг бы заявление министра иностранных дел Ахмеда Давудоглу о том, что в Вашингтоне Эрдоган обсудит с президентом Армении этот вопрос»,- заметил Карапетян.
Отметим, что Серж Саргсян и Реджеп Таип Эрдоган в эти дни находятся в Вашингтоне для участия в саммите по ядерной безопасности. Сегодня вечером запланирована встреча Саргсян-Эрдоган.