Այսօր կայանալիք Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը չի քննարկվելու, NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հանրապետական կուսակցության խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով թուրքական կողմի այն հայտարարությունը, թե վաշինգտոնյան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը քննարկվելու է Հայաստանի առաջնորդի հետ։
«Հայկական կողմը հայտարարել է, որ մտադիր չէ Թուրքիայի հետ քննարկել ղարաբաղյան հարցը, քանի որ այդ երկիրը խնդրի հանդեպ կողմնակալ վերաբերմունք ունի։ Կարծում եմ, որ Սարգսյան-Էրդողան հանդիպման ժամանակ ղարաբաղյան հարցը չի քննարկվի»,- հայտարարել է Շարմազանովը։
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացման հնարավորության մասին՝ Շարմազանովը նկատել է, որ Սարգսյանի համաձայնությունը՝ հանդիպել Էրդողանի հետ, արդեն իսկ խոսում է հայկական կողմի բարի կամքի եւ Անկարայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերություններ հաստատելու մասին։ «Կարծում եմ, որ քանի դեռ բանակցությունները շարունակվում են, առաջընթաց կարող է գրանցվել ցանկացած փուլում. ամեն դեպքում գնդակն այժմ Թուրքիայի դաշտում է», նշել է նա։
Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Կարապետյանն իր հերթին անհանգստություն է հայտնել այն փաստի առնչությամբ, որ Սերժ Սարգսյանը, հակառակ իր հայտարարությունների, ընդունել է Վաշինգտոնում Էրդողանի հետ հանդիպելու առաջարկությունը։ «Թուրքիան Հայոց ցեղասպանության տարելիցի նախօրեին ցանկանում է Հայաստանի հետ երկխոսության իմիտացիա ստեղծել, որպեսզի խոչընդոտի Ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին, իսկ Սարգսյանը, ընդունելով Էրդողանի առաջարկը, նպաստում է Անկարայի այդ քաղաքականությանը»,- նշել է Կարապետյանը։
Նա նաեւ անհանգստություն է հայտնել, որ Սարգսյանը համաձայնել է ղարաբաղյան հարցը քննարկել Էրդողանի հետ. «Եթե Սարգսյանը չհամաձայներ Էրդողանի հետ քննարկել ղարաբաղյան հարցը, նա կամ պետք է հրաժարվեր Թուրքիայի վարչապետի հետ հանդիպումից կամ էլ պետք է հերքեր այդ երկրի արտգործնախարար Դավութօղլուի հայտարարությունն այն մասին, թե Վաշինգտոնում Էրդողանն այդ հարցը կքննարկի ՀՀ նախագահի հետ»,- նկատել է Կարապետյանը։
Նշենք, որ Սերժ Սարգսյանը եւ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը միջուկային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում այս օրերին գտնվում են Վաշինգտոնում։ Սարգսյան-Էրդողան հանդիպումը նախատեսված է այսօր երեկոյան։

The Nagorno-Karabakh problem will not be discussed at the Sargsyan-Erdogan meeting to be held today, Eduard Sharmazanov, Secretary of the Republican Party of Armenia (RPA) faction told NEWS.am, commenting on the Turkish side’s recent statement.
“The Armenian side has repeatedly stated it has no intention to discus the Nagorno-Karabakh problem with Turkey, as that state displays a biased approach to the problem. I do not think that the Nagorno-Karabakh peace process will be discussed at the Sargsyan-Erdogan meeting,” Sharmazanov said.
As regards the possibility of any result in the process of ratifying the Armenian-Turkish protocols, Sharmazanov pointed out that Serzh Sargsyan’s consent to meet with Recep Erdogan is evidence of the Armenian side’s good will and commitment to normalizing relations with Turkey without any preconditions. “I think that, as long as negotiations go on, progress may be expected at any stage. In any case, the ball is now on the Turkish part of the field. Ankara must realize if it remains committed to its signature on the Armenian-Turkish protocols in Zurich,” he said.
Vladimir Karapetyan of the Armenian National Congress (ANC) voiced his concern over the fact that, despite his previous statements, the Armenian President accepted Erdogan’s proposal for a meeting in Washington. “Turkey wants to simulate an intensified dialogue with Armenia on the threshold of the 95th anniversary of the Armenian Genocide to impede the process of international recognition of the Armenian Genocide. President Sargsyan, in turn, helps Ankara’s policy by accepting Erdogan’s proposal,” Karapetyan said.
He is also concerned over President Sargsyan’s consent to discuss the Nagorno-Karabakh problem with Erdogan. “If Sargsyan had not given his consent to discuss the Nagorno-Karabakh problem with Edrogan, he would have either refused to meet with the Turkish Premier or refuted Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s statement that Erdogan and Sargsyan would discuss the issue in Washington,” Karapetyan said.
The Armenian President and the Turkish Premier are in Washington, USA, to participate in the nuclear security summit. The two are to hold a meeting this evening.