Վաշինգտոնում կայացել է հանդիպում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի միջեւ:
Հայաստանի եւ ԱՄՆ նախագահների հանդիպումը տեւել է մոտ 45 րոպե: Երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են հայ-ամերիկյան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները: Սերժ Սարգսյանը եւ Բարաք Օբաման անդրադարձել են նաեւ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորման ընթացքին, մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների եւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի ներկա փուլի վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ Վաշինգտոնում ընթացող ատոմային անվտանգության գագաթնաժողովի շրջանակներում այսօր՝ ապրիլի 12-ին կայացել է նաեւ Հայաստանի նախագահի եւ Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումը:
Փակ հանդիպումից հետո Սերժ Սարգսյանն այցելել էր ԱՄՆ 28-րդ նախագահ Վուդրո Վիլսոնի շիրիմին, որտեղ կայացած հանպատրաստից ցույցի ընթացքում ասել է, թե Հայաստանի դիրքորոշումը եղել եւ մնում է շատ հստակ. «Թուրքիան չի կարող նախապայմանների լեզվով խոսել Հայաստանի ու հայության հետ: Մենք դա պարզապես թույլ չենք տա»,- նկատել է Հայաստանի նախագահ եւ հավելել, թե Հայաստանը չի պատրաստվում որեւէ ձեւաչափով քննության առարկա դարձնել ցեղասպանության փաստը:

The meeting between RA President Serzh Sargsyan and his U.S. counterpart Barack Obama in Washington lasted for 45 minutes ended. U.S. and Armenian leaders discussed the development prospects of Armenia-U.S relations, as well as Armenia-Turkey reconciliation. In addition, they exchanged views on regional issues and the current stage of talks in Karabakh conflict settlement.
April 12, RA President also met with Turkish Premier Recep Tayyip Erdogan on the sidelines of Nuclear Security Summit in Washington.
After his meeting with Erdogan, RA President visited Woodrow Wilson's grave. He noted that Armenia’s stance was and is unchanged: Turkey cannot speak to Armenia and Armenians in a language of preconditions. He also underlined that Armenia has no intention to make the fact of Genocide a matter of investigation.