ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը Թուրքիա չայցելելով ցույց տվեց, որ դժգոհ է տարածաշրջանում Թուրքիայի կողմից իրականացվող քաղաքականությունից։ Այս մասին հուլիսի 6-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը։ Նա, ամփոփելով պետքարտուղարի՝ տարածաշրջանային այցի ընթացքում հնչած հայտարարությունները, նշեց, որ դրանք իրենց մեջ մի քանի հիմնական մեսիջներ էին պարունակում։ Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ Քլինթոնի այցը տարածաշրջան կոչվում էր Արեւելաեվրոպական շրջագայություն, որի ընթացքում Թուրքիա չայցելելը վկայում է այն մասին, որ ԱՄՆ-ն այդ երկիրը չի դիտարկում որպես Արեւելյան Եվրոպայի մաս։
Երկրորդ՝ խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին, Քլինթոնը գովաբանեց Հայաստանի իշխանությունների վարքագիծն ու նշեց, որ գնդակն այժմ Թուրքիայի դաշտում է։ Այսպիսով, ըստ Սաֆարյանի, ամերիկացի պաշտոնյան գործընթացի ողջ պատասխանատվությունն ու դրա ձախողման բեռը դրեց Թուրքիայի վրա։ Իսկ ինչ վերաբերում է Ծիծեռնակաբերդ այցելությանը, ապա դա եւս, պատգամավորի կարծիքով, ցուցադրական, սիմվոլիկ քայլ էր, որով Քլինթոնը ինչ-ինչ բաներ հասկացնել տվեց Թուրքիային։ ԱՄՆ պետքարտուղարի հաջորդ կարեւոր մեսիջը, ըստ «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավարի, տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորմանն էր վերաբերում։ «ԱՄՆ պետքարտուղարը ազդարարեց, որ հակամարտությունները, բացի խաղաղ ճանապարհից, լուծման այլ ելք չունեն»,-նշեց Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ մեսիջն ուղղված էր առավելապես Ադրբեջանին, որն էլ հաճախ հանդես է գալիս ռազմատենչ հայտարարություններով եւ դիմում զինված սադրանքների։ Հետեւապես, ըստ ընդդիմադիր պատգամավորի, Ադրբեջանը պետք է լուրջ հետեւություններ անի իրեն անուղղակի հասցեագրված հայտարարությունից, հասկանալով, որ տարածաշրջանում նժարին շատ թանկ բաներ կան դրված եւ գերտերությունները թույլ չեն տա, որ դրանց որեւէ վտանգ սպառնա։ «Նժարին դրված են խողովակաշարեր, նավթային շահեր, եւ Ադրբեջանն իր իմպրովիզներով չպետք է սպառնա այդ խողովակաշարերի անվտանգությանը»,-նկատեց Սաֆարյանը՝ եւս մեկ անգամ ընդգծելով հակամարտությունները խաղաղ ճանապարհով լուծելու ԱՄՆ-ի շահագրգռության մասին։

By not visiting Turkey, U.S. Secretary of State Hillary Clinton showed her discontent with that state’s regional policy, Stepan Safaryan, the head of the Heritage parliamentary faction, told reporters July 6. Summing up the statements Clinton made during her regional visit, he pointed out that they contained several messages. Safaryan reminded the journalists that Clinton’s visit was an East European one, and her not visiting Turkey is evidence that the U.S. is not viewing the country as part of Eastern Europe.
Safaryan stressed that, in speaking of the Armenian-Turkish protocols, Clinton commended the Armenian authorities, pointing out that the ball was in Turkey’s court. Safaryan believes Clinton thus laid the whole responsibility for the failed negotiations on Turkey. As regards Clinton’s visit to the Memorial to Armenian Genocide victims, Safaryan called it a symbolic gesture Clinton made thereby giving Turkey to understand something. Another important “message” concerns a peaceful settlement of the regional situation. “The U.S. Secretary of State clearly stated that there can be no alternative to a peaceful settlement of the conflict,” Safaryan said.
According to him, the message was addressed to Azerbaijan, which is regularly making warlike statements and resorting to military provocations. Therefore, Azerbaijan must make serious conclusions and realize that things of paramount importance have been thrown into the scale and that the superpowers will allow any threat against them. “Gas mains and oil interests have thrown into the scales, and Azerbaijan’s whims must not pose a threat to all this,” Safaryan said.