Մեծ Բրիտանիայում մահմեդականների համար հատուկ տիկնիկ է վաճառվում: Կրոնական նորմերը պահպանելու համար խաղալիքը չունի դեմք, իսկ գլուխը ծածկած է հիջաբով: Տիկնիկի գինը կազմել է 25 ֆունտ (մոտ 40 դոլար):
Տիկնիկի հեղինակը մահմեդական դպրոցներից մեկի նախկին ուսուցչուհի Ռիդվանան է, որի ազգանունը չի նշվում: Կինը պատմել է, որ նման տիկնիկ պատրաստելու գաղափարը ծնվել է մի քանի ծնողների հետ զրույցներից հետո, որոնք անհանգստացած են եղել վառ դեմքերով տիկնիկների առկայությամբ:
Նա նշել է, որ այսօր շատ քիչ մահմեդական խաղալիքներ կան: Ապագայում Ռիդվանան նախատեսում է գիրք գրել, որը նվիրված կլինի երեխաների դաստիարակությանը:
«Գոյություն ունի կրոնական նորմ, որի համաձայն արգելվում է որեւէ դիմագծի պատկերում: Դա վերաբերում է նկարներին, քանդակներին, եւ մասնավորապես, տիկնիկներին»,-հայտարարել է Ռիդվանան, հաղորդում է Lenta.ru-ն:

В Великобритании начались продажи специальной куклы для мусульман. Ради соблюдения религиозных норм у игрушки нет лица, а ее голова покрыта хиджабом. Цена куклы составила 25 фунтов (около 40 долларов).
Автором куклы стала бывшая учительница мусульманской школы Ридвана (Ridhwana), фамилия которой не уточняется. Женщина рассказала, что на создание игрушки ее натолкнули разговоры с некоторыми родителями, которые были обеспокоены куклами с яркими лицами. Она отметила, что сегодня существует очень мало мусульманских игрушек. В будущем Ридвана планирует заняться написанием книги, посвященной религиозному воспитанию детей.
«Существует религиозная норма, согласно которой запрещено изображение любых черт лица. Это относится к картинам, скульптурам и, в частности, к куклам», — заявила Ридвана, передает «Лента.Ру».