Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը կողմ է Ռուսաստանի դեմ տնտեական պատժամիջոցների վերացմանը, բայց միայն Ուկրաինայում առաջընթացի պարագայում: Ֆրանսիացի առաջնորդը նման հայտարարություն է արել France Inter ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում:
«Եթե Ռուսաստանում ճգնաժամ է, ապա դա Եվրոպայի համար անտարակույս լավ չէ... Կարծում եմ`պատժամիջոցներն այժմ պետք է դադարեցվեն: Առաջընթացի դեպքում  (Ուկրաինայի հարցով) դրանք պետք է վերացվեն: Եթե առաջընթաց չլինի, պատժամիջոցները կմնան», — ասել է Օլանդը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Օլանդը կարծում է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը  «արդեն բավական թակ է վճարել» «Ուկրաինայի հարավ-արեւելքում իր գործողությունների համար»: Նախագահն ընդգծել է, որ ցանկանում է շարունակել Ռուսաստանի հետ երկխոսությունը հունվարի 15-ին Աստանայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ,   որտեղ Ուկրաինայի վերաբերյալ  բանակցություններ են տեղի ունենալու՝ «նորմանդական ձեւաչափով», հայտնում է  rbc-ն:

Президент Франции Франсуа Олланд выступает за остановку экономических санкций против России, но только в случае прогресса в Украине. С таким заявлением французский лидер выступил в интервью радиостанции France Inter.
«Если в России кризис, то это не обязательно хорошо для Европы…. Я думаю, что санкции сейчас должны остановиться. В случае, если будет прогресс (по Украине), они должны быть сняты. Если же прогресса не будет, санкции останутся», — заявил Олланд, передает РИА Новости.
Олланд считает, что президент России Владимир Путин «заплатил уже достаточно дорого» за «свои действия на юго-востоке Украины». Глава государства подчеркнул, что хочет продолжения диалога с Россией во время предстоящей встречи 15 января в Астане, где состоятся переговоры по Украине в «нормандском формате», сообщает РБК.