Իրաքի անվտանգության ուժերը կառավարական զորքերի կողմում «Իսլամական պետության» դեմ պայքարող աշխարհազորայինների աջակցությամբ Սալահ Էդ Դին նահանգում ոչնչացրել են ԻՊ 26 գրոհայինի: Այս մասին Iraqi News-ին հայտնել է  Իրաքի անվտանգության ուժերի աղբյուրը: Ըստ նրա` խմբավորման անդամներին ոչնչացրել են Բայջի քաղաքի շրջակայքում:
Իրաքի եւ Սիրիայի զգալի տարածքներ գրաված «Իսլամական պետությունը» դարձել էր 2014թ. համաշխարհային գլխավոր խնդիրներից մեկը:  Ըստ ԿՀՎ-ի՝ շուրջ 30 հազար գրոհային ունեցող խմբավորումը գրավյալ տարածքներում հռչակել է խալիֆայություն եւ ձգտում է հետագայում էլ ընդլայնել իր ձեռքբերումները:
«ՌԻԱ Նովոստին» նշում է, որ ԻՊ-ի դեմ պայքարի միասնական ճակատ չկա. խմբավորման դեմ պայքարում են Սիրիայի եւ Իրաքի կառավարական զորքերը, ԱՄՆ-ի գլխավորած միջազգային զորքերը (դեռ սահմանափակվում են օդից հարվածներով), ինչպես նաեւ Իրաքի եւ Սիրիայի քրդերը:

Силы безопасности Ирака при поддержке ополченцев из числа племен, воюющих с ИГ на стороне правительства, уничтожили 26 боевиков группировки «Исламское государство» (ИГ) в провинции Салах-эд-Дин на севере страны. Об этом сообщил изданию Iraqi News источник в силах безопасности Ирака. По его словам, члены группировки были ликвидированы возле города Байджи.
Широкая экспансия ИГ, захватившего значительную территорию Ирака и Сирии, стала одной из главных мировых проблем 2014 года. Группировка, насчитывающая, по данным ЦРУ, около 30 тысяч боевиков, провозгласила на захваченных территориях халифат и стремится и далее расширять свои приобретения.
Как отмечает РИА Новости, единого фронта борьбы с ИГ нет: с группировкой борются правительственные войска Сирии и Ирака, международная коалиция во главе с США (пока ограничивается ударами с воздуха), а также иракские и сирийские курды.