Հայաստանը ձգտում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը եւ հաստատակամ է հետամուտ լինել Թուրքիայի հետ կառուցողական երկխոսությանը, ներառյալ այդ նպատակով ուղղակի բանակցություններին: Այդ մասին ասված է Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների 2009թ. ծրագրում, որ օրերս գաղտնազերծել է հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը:
Ծրագիրը կետ առ կետ անդրադառնում է Հայաստանի խնդիրներին, քաղաքական, անվտանգության, հարեւանների հետ հարաբերությունների, ժողովրդավարության եւ այլն:
Եվրոպական եւ Եվրոատլանտյան կառույցների ու հաստատությունների հետ համագործակցության խորացում բաժնի ենթաբաժնում արձանագրված է, որ «Հայաստանի արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակը եվրոպական քաղաքական, տնտեսական եւ հասարակական կառույցներին ու հաստատություններին հետագա ինտեգրումն է: Հայաստանը նաեւ մտադիր է աշխուժացնել գործնական եւ քաղաքական համագործակցությունը ՆԱՏՕ-ի հետ` Դաշինքին ավելի մերձենալու նպատակով»:
Անդրադառնալով հարեւանների հետ հարաբերություններին՝ ԱԳԳԾ-ն նշում է, թե «Հայաստանը ցանկանում է նպաստել Կովկասում տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանը եւ հաստատակամ է կառուցողական աշխատանք տանել իր հարեւանների հետ հարաբերությունների զարգացման եւ բարելավման ուղղությամբ»:
«Հայաստանը հանձնառու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը եւ լիովին աջակցում է այդ խնդրում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: Հայաստանը ձգտում է Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը եւ հաստատակամ է հետամուտ լինել Թուրքիայի հետ կառուցողական երկխոսությանը, ներառյալ այդ նպատակով ուղղակի բանակցություններին»,- նշված է Հայաստան-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ-ում:
Ժողովրդավարության եւ օրենքի գերակայության մասով, ծրագիրն արձանագրում է, որ «Հայաստանը հաստատակամ է հետագա առաջընթաց ապահովելու ժողովրդավարական բարեփոխումների, մարդու իրավունքների պաշտպանության, օրենքի գերակայության, թափանցիկության, մամուլի ազատության եւ կոռուպցիայի դեմ պայքարի գործում: Հայաստանը մտադիր է ամրապնդել ժողովրդավարական հաստատություններն ու գործընթացները` միջազգայնորեն ճանաչված չափանիշներին լիովին համապատասխանելու նպատակով: Այդ նպատակով Հայաստանը Եվրոպայի Խորհրդի, Եվրոպական Միության, ԵԱՀԿ եւ այլ միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ հետամուտ է լինելու քաղաքական, դատական, ընտրական բարեփոխումների համապարփակ փաթեթի իրագործմանը»: Հայաստանը մտադիր է նաեւ զարգացնել եւ ամրապնդել Զինված ուժերի ժողովրդավարական եւ քաղաքացիական վերահսկողությունը:
«Պայքար ահաբեկչության եւ կազմակերպված հանցավորության դեմ, կիբեր-պաշտպանություն» ենթաբաժնում արձանագրված է, որ Հայաստանը հաստատակամ է հզորացնել ահաբեկչության եւ կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի իր կարողությունները: «Հայաստանը, նաեւ մտադիր է հզորացնել իր կարողությունները ահաբեկչության եւ կազմակերպված հանցավորության առաջացրած հետեւանքների կառավարման նպատակով: Հիմնվելով այս բնագավառում ՆԱՏՕ-ի հետ առկա համագործակցության վրա` Հայաստանը պատրաստ է ավելի ակտիվորեն ներգրավվել համապատասխան ծրագրերի եւ միջոցառումների, հատկապես Ահաբեկչության դեմ պայքարի գործընկերության գործողության ծրագրի, ներառյալ համապատասխան հետախուզական տեղեկատվության փոխանակումը, իրականացման գործընթացում»,- ասված է փաստաթղթում:
Նույն ոգով փաստաթղթում նշված են նաեւ տնտեսական զարգացման, միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության եւ այլ կարեւարգույն խնդիրների մասին:

Armenia seeks normalization of relations with Turkey and is determined to pursue constructive dialogue, including direct talks with Turkey, reads the Armenia-NATO Individual Partnership Action Plan 2009 that has been recently declassified by the RA Defense Ministry.
The document covers Armenia’s political problems, security, relations with the neighbors, democracy, etc.
“Further integration into European political, economic and social structures and institutions is Armenia's main foreign policy objective. Armenia also intends to intensify practical and political co-operation with NATO in order to draw closer to the Alliance,” reads the chapter on “Deepening of the Cooperation with European and Euro-Atlantic structures and institutions.”
As to the relations with the neighbors, it is noted that “Armenia wishes to promote regional security and stability in the Caucasus and is determined to work constructively to develop and improve relations with its neighbors.”
“Armenia is committed to a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and is fully supportive of the efforts of the OSCE Minsk Group in this regard. Armenia seeks normalisation of relations with Turkey and is determined to pursue constructive dialogue, including direct talks with Turkey, towards this end,” the document says.
As to democracy and rule of law, “Armenia is determined to make further progress in democratic reform, human rights, the rule of law, transparency, freedom of the media, and the fight against corruption. Armenia intends to solidify democratic institutions and processes with the aim of conforming fully to internationally recognized standards. A comprehensive package of political, judicial, and electoral reforms will be pursued to this end in cooperation with the Council of Europe, the European Union, the OSCE, and other international partners. Armenia recognises that progress will depend on effective implementation of reforms and is determined to intensify its effort in this regard.”
The chapter on “Combating Terrorism and Organised Crime, Cyber-defense” says that Armenia is also determined to strengthen its capabilities to combat terrorism and organized crime.
“Armenia also intends to enhance its capabilities to manage the consequences caused by terrorist acts and organized crime. Building on existing co-operation with NATO in this area, Armenia is ready to become more actively involved in the implementation of relevant programs and activities and in particular the Partnership Action Plan against Terrorism, including exchange of relevant intelligence,” the action plan reads.
Economic development, cooperation with international organizations and other crucial issues are also touched upon.