Մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները Գյումրիի ողբերգական դեպքի հետ կապված դժվար իրավիճակում ճիշտ որոշում կկայացնեն: Այդ մասին այսօր, հունվարի 15-ին, մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հարավային Կովկասում եւ Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավորության հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապաթուրայը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ինչպես են ՆԱՏՕ-ի երկրներում որոշվում նմանատիպ իրավիճակների հետ կապված հարցերը, Ջեյմս Ապաթուրայն ընդգծել է. «Կարծում եմ, որ խելամիտ չեն լինի ՆԱՏՕ-ի անդամ-երկրների մեջ նույնատիպ դեպքեր փնտրելու փորձերը: Սակայն ես կցանկանայի երկու բան ասել. առաջին հերթին, դա սարսափելի մարդկային ողբերգություն է, երկրորդը, մենք համոզված ենք, որ Հայաստանի իշխանությունները այդ դժվար իրավիճակում ճիշտ լուծում կգտնեն»:
Կասկածյալը՝ ռուս զինվորական Վալերի Պավելի Պերմյակովը ձերբակալվեց նույն օրը կեսգիշերին մոտ, ըստ պաշտոնական տվյալների՝ հայ-թուրքական սահմանի մոտ: Ներկայումս նա գտնվում ռուսական ռազմակայանում:: Նրան կալանավորել են եւ մեղադրանք են առաջադրել Ռուսաստանի Դաշնության Քրեական օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 2-րդ (երկուսից ավելի մարդկանց սպանություն) եւ 338-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (դասալքություն՝ ծառայողական զենքով): Սպանության փաստով քրգործ է հարուցվել նաեւ ՀՀ Քննչական կոմիտեում:

YEREVAN. – NATO Secretary General’s Special Representative James Appathurai believes the Armenian authorities will manage to find the right decision in connection with Gyumri tragedy.
Asked about solution to similar problems in NATO member states, Appathurai said: “I think that it will not be reasonable to try to look for similar cases among NATO member states. But I want to say two things: first, it is a terrible human tragedy, and secondly we are confident that the Armenian authorities will manage to find the right decision in a complicated situation”.
As reported earlier, six members of the Avetisyan family were found shot dead on Monday in Gyumri, Armenia's second largest city. Valery Permyakov, a serviceman of the 102nd Russian Military Base in the city, stands accused in this crime. Valery Permyakov is held in custody at the Russian military base, his case will be heard by the Russian side.