ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հիշեցրել է ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջեւ շփումների անհրաժեշտության մասին։
«Համանախագահները առաջարկներ են արել, որոնք ստատուս քվոն կփոխեին դեպի լավը՝ բարձրացնելով թափանցիկությունը եւ բարելավելով անվտանգությունը, սակայն դրանք հետեւողականորեն մերժվում են։ Մենք կցանկանայինք նաեւ, որպեսզի կողմերը դիտարկեին մարդկանց միջեւ շփումներ հաստատելու մասին մեր առաջարկները, ինչը հնարավորություն կտար վստահություն հաստատել հայ եւ ադրբեջանցի համայնքների միջեւ»,- մեջբերում է Ուորլիքի խոսքը report.az-ը։
Նրա խոսքով՝ անցյալ տարի հայ ադրբեջանական սահմանին եւ զորքերի շփման գծում բռնության աճը չափազանց տագնապալի էր եւ ցույց է տալիս հակամարտության կարգավորման հարցով բանակցություններում առաջընթաց գրանցելու համանախագահների կարողության ձախողումը։ Միջնորդը կողմերին կոչ է արել խստորեն պահպանել հրադադարի պահպանման ռեժիմը։
Ուորլիքը նշել է, որ միջնորդներն ակտիվորեն աշխատում են արտգործնախարարների հետ նախագահների առաջիկա հանդիպումը կազմակերպելու համար։ «Մենք կարծում ենք, որ կողմերը պետք է բանակցային գործընթացի շրջանակներում պարբերաբար հանդիպումներ ունենան՝ այդպիսով լրացնելով նախագահների հանդիպումները։ Կոնկրետ ամսաթիվ չենք կարող նշել, սակայն համանախագահները պլանավորում են մոտ ժամանակներս այցելել տարածաշրջան»,- հայտարարել է ամերիկացի համանախագահը։
Անդրադառնալով մայիսի 21-22-ին Ռիգայում ԵՄ Արեւելյան գործընկերության գագաթնաժողովի շրջանակներում ԵՀԱԿ ՄԽ համանախագահների եւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպմանը՝ Ուորլիքը հայտարարեց, որ նման հանդիպում չի պլանավորվում։ «Սակայն եթե նախագահները ցանկանան հանդիպել ու քննարկել խաղաղության տանող ուղիները, համանախագահները միշտ էլ պատրաստ են աջակցել»,- հավելեց նա։

OSCE Minsk Group Co-Chair James Warlick reminded of the need of contacts between the parties to Karabakh conflict.
The rise in violence along the Line of Contact and Armenia-Azerbaijan border over the past year has been extremely troubling and represents a setback in our ability to make progress on a negotiated settlement, Warlick told Report.az.
“The Co-Chairs have put forward proposals that would change the status quo for the better by increasing transparency and improving security, but they are consistently rejected. We would also encourage the sides to consider our proposals for people-to-people programs that would build trust between Armenian and Azerbaijani communities,” the diplomat said.
The Co-chair stressed that, the Co-Chairs are working actively with the Foreign Ministers to prepare for the next meeting of the Presidents. “We also believe the sides should enter a negotiation process that would convene more regularly to complement the Presidents’ meetings. While we do not have dates set, the Co-Chairs plan to travel to the region in the near future,” J.Warlick added.
Commenting the question on possibility of any meetings of Co-chairs and the presidents of Azerbaijan and Armenia planned during Eastern partnership summit in Riga, J.Warlick said that, no meeting have been planned.
“But if the Presidents want to meet and discuss steps towards peace, the Co-Chairs are always ready to assist,” he added.