Երեւանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում շարունակվում է Եվրոպական բարձրագույն կրթական տարածքի. /ԵԿԲՏ/ նախարարական գագաթաժողովն ու Բոլոնիայի գործընթացի 4-րդ քաղաքական ֆորումը: Համաժողովի երկրորդ օրը մեկնարկել է եւ ընթանում է երեւանյան կոմյունիկեի քննարկումը: Ելույթ ունեցողները հիմնականում բարձր են գնահատել կատարված աշխատանքը՝ նշելով, որ կոմյունիկեի նախագծի նախնական տարբերակը, որը ներկայացվել է պատվիրակներին, կատարված է պրոֆեսիոնալ թիմի կողմից եւ բովանդակային առումով հիմնականում ընդունելի է ԵԿԲՏ բոլոր երկրների համար:
Կոմյունիկեի առանձին դրույթների վերաբերյալ քննարկումների ընթացքում ներկայացվել են առաջարկություններ, որոնք հաշվի առնելով՝ կոմյունիկեի վերջնական տեքստը հաստատման կներկայցվի եզրափակիչ նիստում:
Միաժամանակ ԵԿԲՏ երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությոմբ զուգահեռ նիստեր են ընթանում «Բարձրագույն կրթության զարգացման ընդհանուր միտումները. կառուցվածքային բարեփոխումներ եւ շարժունություն», «Էրազմուս+ ծրագիր (2014-2020). Միջազգային ուղղվածություն-աջակցություն արդիականացմանը եւ միջազգայնացմանը», «Որակի ապահովման միջազգայնացում, ապագայի մարտահրավերները եւ առաջնահերթությունները» եւ «Արտաքին որակի ապահովման ճանաչումը սահմանակից երկրներում – «Միջազգային որակի ապահովման գործառույթի ճանաչումը ԵԲԿՏ-ում» (RIQAA) ծրագրի արդյունքները» թեմաներով:

YEREVAN. – The Ministerial Summit of the European Higher Education Area and the Fourth Bologna Policy Forum continues in Yerevan on Friday.
The second day opened with the discussions of the Yerevan communique. The speakers hailed the communique, noting that the preliminary version of the document is in general acceptable to all members of the Bologna Process.
Participants presented proposals during the discussion of separate provisions of the communique, while the final text will be submitted for approval during the final session.
Other sessions, such as “Common Trends in Higher Education: Structural Reforms and Mobility”, “Erasmus+ (2014-2020): The International Dimension–Support to Modernisation and Internationalisation”, “Internationalisation in Quality Assurance: Challenges and Priorities for the Future”, “Recognising External Quality Assurance Across Borders - Results from the RIQAA Project” are underway.
In addition, Armenia's Education Minister Armen Ashotyan is expected to hold a number of bilateral meetings.