Ղրղզստանի պաշտպանության նախարարի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքը չարաշահելու եւ վատնումների մեղադրանքով։ Այդ մասին հաղորդել են Ազգային անվտանգության պետական կոմիտեի մամուլի ծառայությունից, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«ԱԱՊԾ-ի հակակոռուպցիոն ծառայությունը հանրապետության Ռազմական դատախազության հետ միասին օպերատիվ-որոնողական միջոցներ է ձեռնարկել, որի ընթացքում բացահայտվել է կոռուպցիոն կայուն մի համակարգ պաշտպանության նախարարությունում բյուջետային միջոցների անօրինական օգտագործման վերաբերյալ», — ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հետաքննության տվյալներով, բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք Պաշտպանության նախարարության բյուջեի միջոցները «Ասքեր-Ղուրուլուշ» («Ռազմական շինարարություն») պետական ձեռնարկության միջոցով փոխանցում էին մասնավոր ֆիրմաների հաշիվներին՝ «անձնական հարստացման նպատակով»:

В отношении министра обороны Киргизии заведено уголовное дело по подозрению в злоупотреблении служебным положением и растрате. Об этом сообщили пресс-службе Государственного комитета национальной безопасности, передает РИА Новости.
«Антикоррупционной службой ГКНБ с Военной прокуратурой республики в ходе проведения оперативно-розыскных мероприятий выявлена устойчивая коррупционная схема по незаконному использованию бюджетных средств в министерстве обороны», — говорится в сообщении.
По данным следствия, высшие должностные лица военного ведомства незаконно выводили бюджетные средства минобороны через госпредприятие «Аскер-Курулуш» («Военстрой») на счета частных фирм «в целях личного обогащения».