Ավելի քան 60 միավոր ռազմատեխնիկա, այդ թվում տանկեր եւ հետիոտնի ռազմական մեքենաներ են բերվել Լիտվա ԱՄՆ բանակի՝ այստեղ տեղակայված զորակազմի համար: Ինչպես  ՏԱՍՍ-ին հաղորդել են հանրապետության պաշտպանության նախարարությունից, ռազմատեխնիկան  բերվել է  Ռուկլա ռազմական քաղաք, որտեղ գտնվում է ամերիկյան ստորաբաժանումը:
«Ծովով Կլայպեդայի նավահանգիստ բերված տեխնիկան երկաթգծով տեղ է հասցվել», - ճշտել են Պաշտպանության նախարարությունից: Ամերիկյան ռազմակազմի տրամադրության տակ է հայտնվել  M1A2 Abrams հինգ տանկ եւ հետեւակի 13 Bradley ռազմական մեքենա, ինչպես նաեւ այլ տրանսպորտային միջոցներ:
ԱՄՆ-ի բանակի հերթական ստորաբաժանումը՝ Գերմանիայի Մանհեյմ քաղաքում տեղակայված 36-րդ գնդի մոտոհետեւակային վաշտն անցյալ շաբաթ ռոտացիոն կարգով Լիտվա է եկել լիտվացի զինվորականների կանոնավոր համատեղ զորավարժություններին մասնակցելու: Մոտոհետեւակային վաշտի հետ միասին ԱՄՆ-ի հրամանատարությունը Լիտվա է ուղարկել նաեւ մատակարարող ստորաբաժանում: Ամբողջ զորակազմում  230  զինվորական է ծառայում:
Անցյալ տարվա ապրիլից  համատեղ զորավարժությունների իրականացման նպատակով Լիտվա է եկել ամերիկյան զորակազմի յոթ հերթափոխ:

Более 60 единиц военной техники, в том числе танки и боевые машины пехоты, доставлены в Литву для дислоцированного здесь контингента армии США. Как сообщили ТАСС в Минобороны балтийской республики, боевая техника прибыла в военный городок Рукла, где расквартировано американское подразделение.
«Техника, доставленная морем в Клайпедский порт, перевезена в расположение по железной дороге», - уточнили в минобороны. В распоряжение американского контингента поступили пять танков M1A2 Abrams и 13 боевых машин пехоты Bradley, а также другие военные транспортные средства.
Очередное подразделение армии США - мотопехотная рота из состава 36-го полка, дислоцированного в Мангейме (Германия), - в конце прошлой недели по ротации прибыло в Литву для участия в регулярных совместных учениях с литовскими военными. Наряду с мотопехотной ротой в балтийскую республику командование США направило также снабженческое подразделение. Весь контингент насчитывает около 230 военнослужащих.
Всего с апреля прошлого года в Литве с задачей проведения совместных учений побывало семь смен американского контингента.