Գերմանիայում Քրիստոնեա-սոցիալական միության եւ Քրիստոնեա-դեմոկրատական միության կուսակցական դաշինքի (որի կազմում է նաեւ երկրի կանցլեր Անգելա Մերկելը) վարկանիշը վերջին երեք տարիների համար ռեկորդային նվազում է արձանագրել: Պատճառը իշխող դաշինքի կողմից վարվող քաղաքականությունն է ներգաղթյալների հարցում: Այս մասին հաղորդում է «Ռեյթեր»-ը՝ վկայակոչելով Forsa հասարակական կարծիքի ուսումնասիրման կենտրոնի տվյալները:
Հարցման արդյունքների համաձայն Դաշինքի վարկանիշը նվազել է մինչեւ 36 տոկոսի: Անձամբ Մերկելի վարկանիշը եւս հետեւողականորեն նվազում է, նրա քաղաքականությանը հավանություն է տվել հարցվածների 46 տոկոսը, սակայն միայն 16 տոկոսն է ուզում կանցլերի պաշտոնում տեսնել Գերմանիայի փոխկանցլեր Զիգմար Գաբրիելին, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»:
Միաժամանակ, Forsa-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ գերմանական եվրոհոռետեսների Alternative fuer Deutschland-ի (Այլընտրանք Գերմանիայի համար) քաղաքականությունը, որն ուղղված է Գերմանիայի կողմից ընդունվող փախստականների թվի սահմանափակմանը, մի փոքր նվազել է եւ կազմում է 6 տոկոս:
Ազատ դեմոկրատական կուսակցության վարկանիշը, որը Մերկելի նախկին կոալիցիոն գործընկերն է, մի փոքր բարձրացել է եւ հասել 6 տոկոսի, ինչը թույլ կտա նրան հայտնվել հաջորդ խորհրդարանում:
Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության վարկանիշը մոտ 24 տոկոս է, իսկ ընդդիմադիր «կանաչներն» ու աջերը արժանացել են հարցվածների համապատասխանաբար 11 եւ 9 տոկոսի համակրանքին:

Рейтинг партийного блока Христианско-социального союза (ХСС) и Христианско-демократического союза (ХДС), к которому принадлежит канцлер ФРГ Ангела Меркель, упал до рекордно низкого за последние три года уровня из-за политики, проводимой в отношении мигрантов, сообщает агентство Рейтер со ссылкой на данные центра изучения общественного мнения Forsa.
Согласно данным опросов, рейтинг ХДС и их союзника — баварской партии ХСС упал до отметки 36%. Основной причиной потери канцлером популярности среди граждан стала ситуация вокруг кризиса с беженцами.
Рейтинг одобрения самой Меркель неуклонно ползет вниз: ее политики придерживаются 46% опрошенных. Однако, лишь 16% респондентов хотят видеть на посту канцлера нынешнего вице-канцлера Германии Зигмара Габриэля, передает РИА Новости.
В тоже время, данные Forsa показывают, что рейтинг немецкой партии евроскептиков «Alternative fuer Deutschland» (Альтернатива для Германии, AfD), политика которой направлена на ограничение числа принимаемых Германией беженцев, незначительно снизился и на данный момент составляет 6%.
Рейтинг Свободной демократической партии, бывшего партнера партийного союза Меркель по правящей коалиции, поднялся и составил 6%, что в перспективе может позволить партии войти в следующий бундестаг. Социал-демократическая партия Германии в ходе опроса набрала примерно 24%. А оппозиционные партии «Зеленые» и ЛЕВЫЕ — 11% и 9% соответственно.