ԱՄՆ դեսպանատունը խորապես մտահոգված է Հայաստանում ԼԳՏԲ հանրույթի նկատմամբ սպառնալիքներով եւ հնարավորինս խիստ դատապարտում է նմանատիպ բռնության կոչերը: Այս մասին, հոկտեմբերի 29-ին, «Հանրային տեղեկատվություն եւ գիտելիքի կարիք» (ՓԻՆՔ) հասարակական կազմակերպության գրասենյակում հայտարարել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը:
Խումբը դեսպանին ներկայացրել է տեղեկություններ վերջերս Լոռու մարզում իրենց կողմից կազմակերպված «Ծիածան» ֆորումի մասին, որը նվիրված էր Հայաստանի ԼԳԲՏ համայնքի անդամների՝ մարդու հիմնական իրավունքների պաշտպանության մեթոդներին:
Դեսպանի այցի ժամանակ ՓԻՆՔ-ի ներկայացուցիչները ներկայացրեցին նրան այդ ֆորումից հետո իրենց հասցեագրված իրական եւ ծայրահեղ բնույթի սպառնալիքները, այդ թվում՝ իրենց անդամներից մի քանիսին ուղղված մահվան սպառնալիքներ: Խումբը սպառնալիքների վերաբերյալ պաշտոնական բողոքով վերջերս դիմել է Հայաստանի գլխավոր դատախազին:
ԱՄՆ դեսպանատունը խորապես մտահոգված է այդ սպառնալիքներով եւ հնարավորինս խիստ դատապարտում է նմանատիպ բռնության կոչերը: ԱՄՆ դեսպանատունն ակնկալում է, որ Հայաստանի իշխանությունները լիարժեք կհետազոտեն այդ սպառնալիքները եւ կպաշտպանեն խմբի անդամների եւ ԼԳԲՏ համայնքի բոլոր անդամների եւ Հայաստանի փոքրամասնական համայնքների մարդու հիմնական իրավունքները:
«Բավականին երկար ժամանակ է, որ ես Հայաստանում եմ, եւ ես խոսել եմ բավականաչափ շատ հայերի հետ ողջ Հայաստանի տարածքում եւ հասկացել եմ, որ բռնությունն ու ատելությունը Հայաստանի հասարակության եւ արժեհամակարգի մաս չեն կազմում: Ես կոչ եմ անում հայերին զերծ մնալ այդ բռնության կոչերից: Նրանք, ովքեր պաշտպանում են նման ուժեղ ատելությունը մարդկանց հանդեպ միայն նրա համար, որ նրանք իրենցից տարբեր են, չեն կարող այն հայկական արժեքների կրողը լինել, որոնց ականատեսը ես եղել եմ », - ասաց դեսպան Միլզը:

YEREVAN. – U.S. Ambassador to Armenia Richard Mills, Jr., visited the offices of the Public Information and Need of Knowledge (PINK) NGO on Thursday.
The group briefed the Ambassador on their recent Rainbow Forum, a gathering organized by PINK earlier this month in Lori, which focused on ways to protect the basic human rights of the members of the Armenian LGBT.
During his visit, PINK representatives described to Ambassador Mills the very real and extreme threats they’ve received since the forum took place, including death threats made against several of its members. The group recently submitted a formal complaint about the threats to the Armenian Prosecutor General.
The U.S. Embassy is deeply troubled by these threats, and condemns in the strongest possible terms such calls for violence. The U.S. Embassy expects the Armenian authorities to fully investigate these threats and protect the basic human rights of the group’s members and all LGBT residents and minority communities in Armenia.
“I have been in Armenia long enough, and spoken to enough Armenians throughout the country, to know that violence and hatred are not part of Armenian society and values.  I urge Armenians to reject these calls to violence.  Those who would espouse such strong hatred of people simply for being different do not adhere to Armenian values as I have seen them,” Ambassador Mills said.