ԵՄ պաշտոնական ամսագրում հրապարակվել է Եվրամիության Խորհրդի հոկտեմբերի 29-ի որոշումը, որով Բելառուսի 3 իրավաբանական եւ 170 ֆիզիկական անձանց դեմ գործող պատժամիջոցները 4 ամսով (մինչեւ 2016թ. փետրվարի 29-ը) չեղարկվում են։ Այդ անձանց թվում է նաեւ Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, որին ժամանակավորապես թույլատրվում է մուտք գործել ԵՄ եւ օգտվել եվրոպական բանկերում իր հաշիվներից։
Պատժամիջոցների չեղարկման որոշումը կայացվել է օգոստոսի 22-ին բոլոր բելառուս քաղբանտարկյալներին ազատ արձակելու դիմաց։ Այս մասին ասված է ԵՄ խորհրդի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ։
Հաղորդագրության մեջ նաեւ նշվում է, որ Բելառուսի քաղաքական եւ իրավաբանական անձանց դեմ պատժամիջոցների ժամկետը լրանում էր հոկտեմբերի 31-ին։ ԵՄ խորհուրդը դրանց ժամկետը երկարաձգել էր մինչեւ 2016թ. փետրվարի 29-ը եւ միաժամանակ կասեցրել էր 170 ֆիզիկական եւ 3 իրավաբանական անձանց դեմ գործող պատժամիջոցները, փոխանցում է «Ինտերֆաքս»-ը։

Принятое 29 октября решение Совета ЕС приостановить на четыре месяца (до 29 февраля 2016 года) ограничительные меры в отношении трех юридических и 170 физических лиц, для которых временно снимают запрет на визы в Евросоюз и размораживаются активы в европейских банках, 30 октября опубликовано в «Официальном журнале» ЕС. В списке этих лиц числится и президент Белоруссии Александр Лукашенко.
Решение снять санкции «было принято в ответ на освобождение всех белорусских политзаключенных 22 августа и в контексте улучшения отношений ЕС – Белоруссия», - говорится в сообщении пресс-службы совета ЕС.
В нем уточняется, что ограничительные меры против белорусских лиц и организаций должны были истечь 31 октября. Совет ЕС продлил эти меры до 29 февраля 2016 года, и в то же время приостановил их действие на 170 человек и трех юридических лиц. Продолжает действовать эмбарго на поставки оружия в страну, сообщает «Интерфакс».
29 октября США также сняли часть санкции с ряда белорусских предприятий. Министерство финансов США частично сняло санкции с девяти белорусских предприятий нефтехимической отрасли.