Սառը պատերազմի ավարտից հետո ռուս-թուրքական  հարաբերությունները նոր որակ են ստացել։ Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հետ զրույցում ասել է Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար, իշխող Արդարություն եւ զարգացում կուսակցության փոխնախագահ Մեվլութ Չավուշօղլուն։
«Ռուսաստանը մեզ համար կարեւոր գործընկեր է։ Սառը պատերազմի ավարտից հետո ռուս-թուրքական հարաբերությունները նոր որակ եւ չափում են ստացել։ Վիզային ռեժիմի չեղարկումը, 30 մլրդ դոլարի ապրանքաշրջանառությունը, միլիարդավոր ներդրումները եւ խոշոր  նախագծերը մեր գործընկերությունը ռազմավարական են դարձրել»,- ասել է Չավուշօղլուն։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ Ռուսաստանն ու Թուրքիան Ուկրաինայի, Ղրիմի եւ Սիրիայի հարցերում տարբեր դիրքորոշում ունեն։

После окончания холодной войны турецко-российские отношения приобрели новое качество и измерение. Об этом заявил в интервью РИА Новости бывший глава МИД и замглавы правящей в Турции Партии справедливости и развития Мевлют Чавушоглу.
«Россия для нас очень важный партнер. После окончания холодной войны турецко-российские отношения приобрели новое качество и измерение. Отмена виз, рост торгового оборота до 30 миллиардов долларов, миллионы граждан РФ и Турции, взаимно посещающих наши страны, миллиардные инвестиции и такие крупные проекты, как АЭС "Аккую", сделали наше партнерство стратегическим», — заявил Чавушоглу.
В то же время он отметил, что Россия и Турция имеют разные точки зрения по таким проблемам, как Украина, Крым и Сирия.
«Необходимо обсуждать самым открытым и искренним образом все вопросы, стоящие на нашей общей повестке дня, включая те темы, по которым у нас с Россией есть разногласия», - добавил политик.