Հայաստանի պետբյուջեի կատարողականի հարցում մի շարք խնդիրներ են առաջացել, որոնք Ֆինանսների նախարարությունը փորձում է լուծել: Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի խորհրդարանում 2016 թվականի պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ այս մասին հայտարարեց ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը:
Նրա խոսքով, ներկայում բյուջետային եկամուտների մասով փաստացի եւ ծրագրված ցուցանիշներում տարբերությունը շուրջ 7% է, եւ շատ բան կախված է տարվա վերջին 2 ամիսներից:
Խնդիրներ են առաջացել ներկրման կրճատման, դրա արդյունքում՝ նաեւ հարկերի եւ տուրքերի պատճառով, որոնք հավագրում են մաքսային մարմինները:
«Իսկ հարկային հավաքագրումների մասով 10%-ով աճ կա, եւ սա՝ չհաշված Եվրասիական միության հետ առեւտրում այն ապրանքները, որոնցից հարկային հավաքագրումները մաքսային մարմիններից անցել են հարկայինին»,- հավելեց ֆինանսների նախարարը:

С выполнением госбюджета Армении возник ряд вопросов, которые Минфин старается решить.  Об этом заявил журналистам 2 октября в парламенте министр финансов республики Гагик Хачатрян. В настоящее время, добавил он, расхождение фактического и планового показателя по бюджетным доходам составляет около 7%. Многое будет зависеть от последних 2 месяцев года, добавил он.
Вопросы вызваны сокращением импорта, а с ним – налогов и пошлин, взимающихся таможеными органами, добавил он.
«А по сбору налоговых у нас есть рост в 10%, и это не считая тех товаров в торговле с Евразийским союзом, с которых взимание налогов перешло от таможенных органов к налоговым», - добавил глава Минфина.