Սիրիայում հրադադարի հաստատումը շատ առումներով կախված է ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի միջեւ ռազմական շփումների հաստատումից, դրա համար հողն արդեն նախապատրաստված է: Այդ մասին հայտնել է Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ Վալտեր Շթայնմայերը, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Հրադադարի հաստատման հարցը ներկայումս ավելի բարդ է, քան մարդասիրական խնդիրները: Մենք ելնում ենք նրանից, որ դրա համար մի կողմից ԱՄՆ-ի, մյուս կողմից Ռուսաստանի միջեւ ռազմական շփումներ կհաստատվեն: Մյունխենում մեր վարած բանակցությունների ընթացքում դա դեռեւս բարդ թեմա էր, բայց կարծում եմ, որ շատ բան դրա համար նախապատրաստվել է», — ասել է Շթայնմայերը:
«Ես ուրախ եմ, որ  ի շարունակություն Մյունխենի բանակցություններին՝ տեղի է ունեցել նախագահներ Պուտինի եւ Օբամայի հեռախոսազրույցը: Դա անհրաժեշտ է, որպեսզի հավաքվի խճանկարը եւ գուցե հաստատվի հրադադարի ռեժիմը, չնայած մենք դեռ շատ պիտի աշխատենք», — հավելել է նախարարը:

Прекращения огня в Сирии во многом зависит от установления военных контактов между США и Россией, почва для этого подготовлена. Об этом, заявил глава МИД ФРГ Франк-Вальтер Штайнмайер, передает РИА Новости
«Вопрос об установлении режима прекращения огня в настоящее время сложнее, чем гуманитарные проблемы. Мы исходим из того, что для этого будут установлены военные контакты между США с одной стороны и России — с другой. В ходе переговоров, которые мы вели в Мюнхене, это было еще сложно, но я думаю, что многое для этого было подготовлено», — сказал Штайнмайер.
«Я рад, что в продолжение этих переговоров в Мюнхене состоялся телефонный разговор между президентами (РФ Владимиром) Путиным и (США Бараком) Обамой. Это необходимо для того, чтобы собрать мозаику и, возможно, реализовать режим прекращения огня, хотя нам предстоит еще много работы», — добавил министр.