Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 19-ին կայցելի Ֆրանսիա, որտեղ Ֆրանսուա Օլանդի հետ կքննարկի Սիրիայի ու Ուկրաինայի խնդիրները, այս մասին հինգշաբթի հայտնել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։ «Կարծում եմ, որ այդ այցը հատուկ նշանակություն կունենա»,- ասել է Լավրովը, բացելով իր ֆրանսիացի գործընկեր Ժան Մարկ Էյրոյի հետ բանակցությունները, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքով, ՌԴ ու Ֆրանսիայի առաջնորդները հնարավորություն կունենան քննարկել թե երկկողմանի հարաբերությունների վիճակը՝ «հաշվի առնելով այն միտումները, որոնք վերջերս դրսեւորվում են երկու երկրների թե գործարար շրջանակներում, թե կառավարությունների աշխատակիցների շրջանում։
«Նրանք հագեցած մշակութային ծրագիր կունենան, ինչը նաեւ արտացոլում է ռուս- ֆրանսիական գործընկերության ավանդույթները։ Իհարկե նրանք նաեւ քննարկելու են միջազգային հարցերը՝ նախառաջ Սիրիան ու Ուկրաինան»,- հայտնել է Սերգեյ Լավրովը։

Президент России Владимир Путин 19 октября посетит с визитом Францию, где обсудит со своим коллегой Франсуа Олландом Сирию и Украину, заявил в четверг глава МИД РФ Сергей Лавров. «Думаем, что этот визит будет иметь особое значение», — сказал Лавров, открывая переговоры со своим французским коллегой Жан-Марком Эйро, передает РИА Новости.
По его словам, у лидеров РФ и Франции будет возможность обсудить как состояние двусторонних отоншений — «с учетом тех тенденций, которые в последнее время проявляются и среди деловых кругов двух стран, и среди сотрудников наших правительств».
«У них будет насыщенная культурная программа, что также отражает традиции российско-французского партнерства. Конечно, они также будут обсуждать международные вопросы — прежде всего, Сирию, Украину», — сообщил глава МИД РФ.