Առանց ԵՄ-ին անդամակցության վերաբերյալ որոշակի առաջարկների Վրաստանում բարեփոխումները կարող են դանդաղել։ Ասս մասին հայտնել է եվրոատլանտյան հարցերով նախարար Վիկտոր Դոլիձեն Ռյաշեւում, հայտնում է «Վրաստան օնլայնը»։
Դոլիձեն, որը մասնակցում է Եվրոպա –Ուկրաինա ֆորումին, ասել է, որ վրացիների համար ԵՄ անվիզա ռեժիմ ներդնելու դեպքում ԵՄ-ն պետք է Վրաստանին անդամակցության հեռանկար տրամադրի։ Նախարարը հավելել է, որ խոսքը ԵՄ անդամակցելու որոշակի ժամկետի մասին չէ, բայց «վրացիները պետք է իմանան, որ մենք Եվրոպայի կարիքն ունենք , իսկ ԵՎրոպան՝ մեր»։
Վրաստանի նախարարը հավելել է, որ չնայած ԱՄՆ-ում ղեկավարության փոփոխությանը, Թբիլիսիում հետագայում հույս ունեն ստանալ նաեւ Վաշինգթոնի աջակցությունը։ Ապագայում Դոնալդ Թրամփը կհամագործակցի Վրաստանի, ԵՄ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հետ, վստահ է Դոլիձեն։
Վրաստանը ստորագրել է ԵՄ-ի հետ ասոցացման մասին համաձայնագիր, իսկ ԵՄ-ն շուտով պետք է անվիզա ռեժիմ ներդնի Վրաստանի համար։ Հիշեցնենք, որ Եվրախորհրդարանը ԵՄ հետ Վրաստանի անվիզա ռեժիմի տրամադրումը քննարկելու է 2017-ի փետրվարի 2-ին։

Без конкретных предложений Евросоюза относительно будущего членства в ЕС реформы в Грузии могут замедлиться. Об этом заявил грузинский министр по вопросам евроатлантической интеграции Виктор Долидзе в Ряшеве (Польша), сообщает Грузия-онлайн.
Долидзе, который принимает участие в Х Форуме Европа-Украина, сказал, что в случае внедрения для грузин безвизового режима ЕС должен представить Грузии перспективу членства. Министр добавил, что речь не идет о конкретной дате вступления в Евросоюз, но «грузины должны знать, что мы нуждаемся в Европе, а Европа - в нас».
Грузинский министр добавил, что, несмотря на смену руководства США, Тбилиси в дальнейшем рассчитывает на поддержку Вашингтона. В будущем Дональд Трамп будет сотрудничать с Грузией, Европейским Союзом и НАТО, уверен Долидзе.
Грузия подписала соглашение об ассоциации с Евросоюзом, а вскоре ЕС должен ввести безвизовый режим для грузин. Напомним, Европейский парламент рассмотрит предоставление безвизового режима с Евросоюзом для Грузии 2 февраля 2017 года.