2016 թվականին Հայաստանի բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը աճել է 20,5 տոկոսով եւ կազմել 2 տրիլիոն 570 միլիարդ դրամ։ Այս են վկայում նախորդ տարվա չորրորդ եռամսյակի համար բանկերի հրապարակած հաշվետվությունները։
Համապատասխանաբար, բանկերի ակտիվների համախառն ծավալը աճել է 18,5 տոկոսով եւ կազմել է 4 տրիլիոն 141 միլիարդ դրամ։
Այս երկու ցուցանիշներով ոլորտի առաջատար շարունակում է մնալ «Ամերիաբանկ»-ը։ 2016 թվականի արդյունքներով, բանկը դարձավ առաջինը Հայաստանում, որի վարկային պորտֆելը գերազանցեց 1 միլիարդ դոլարը։ «Ամերիաբանկ»-ը անցել էր այս սահմանագիծը բանկային ակտիվների մասով 2015 թականին։ 2016 թվականի արդյունքներով նրան միացավ «Արդշինբանկ»-ը։
Ակտիվների մասով Հայաստանի 3 խոշորագույն բանկերը՝ «Ամերիաբանկ»-ը, «Արդշինբանկ»-ը եւ «Հայբիզնեսբանկ»-ը, ինչպես նաեւ 5-րդ տեղը զբաղեցրա «Անելիք»-ը զգալիորեն բարելավել են իրենց ցուցանիշները («Հայբիզնեսբանկ»-ը՝ 98, մնացածը՝ ավելի քան 100 միլիարդ դրամով)։ Այս ցուցանիշով 4-րդը դարձած «Acba Credit Agricole» բանկը ակտիվների մասով մնացել է գրեթե նույն մակարդակի վրա։
Ընդհանուր առմամբ, գրեթե բոլոր բանկերի մոտ նկատվում է աճ կամ աննշան անկում, բացառությամբ «HSBC Bank Հայաստան»-ի եւ ՎՏԲ-ի, որոնց ցուցանիշները ննվազել են ավելի քան 20 տոկոսով, ինչպես նաեւ «Առեէկսիմբանկ - Գազպրոմբանկի խումբ»-ի, որը 2017-ի հունվարին միացել է «Արդշինբանկ»-ին։

YEREVAN. - In 2016, the lending portfolio of the Armenian banking system grew by 20.5 percent, amounting to 2 trillion 570 billion AMD, as per the reports of the republic’s banks on the results of the 4th quarter of 2016.
Accordingly, the total assets of banks grew by 18.5 percent, reaching 4 trillion 141 billion.
Ameriabank remains the largest bank according to both indexes. As per the results of the year 2016, it was the first bank of Armenia, whose lending portfolio exceeded $1 billion. In 2015, Ameriabank overcame that threshold in respect of assets, Ardshinbank joining it in this, pursuant to the results of the year 2016.
The three largest banks according to their assets, Ameriabank, Ardshinbank and ArmBusinessBank, as well as the fifth one, Anelik, significantly increased their assets (ArmBusinessBank by 98 billion AMD, while the rest for over 100 billion AMD).  The assets of the fourth largest bank according to its assets, Acba Credit Agricole, remained at the same level.
Overall, either growth or slight decline can be observed in actually all the banks of Armenia, except for HSBC Bank Armenia and VTB (Armenia), which recorded over 20 percent fall on both indexes, as well as Areximbank-Gazprombank group, which has joined Ardshinbank since January 2017.