Սիրիական Հոմս քաղաքում ռազմական հաստատության մոտ երկու մահապարտներ պայթեցրել են իրենց: Այս մասին գրում է ՍԱՆԱ գործակալությունը:
Հոմսի նահանգապետ Թալալ Ալ-Բարազին հաղորդել է, որ ահաբեկչության հետեւանքով 32 մարդ է զոհվել, 24 վիրավոր կա:
Ահաբեկչության զոհ է դարձել Հոմսի զինվորական անվտանգության բաժնի ղեկավար, գեներալ-մայոր Հասան Դաբուլը, ինչպես նաեւ բաժնի մի քանի աշխատակիցներ:
Ահաբեկչության պատասխանատվությունը ստանձնել է նախկինում «Ջեբհաթ ան-Նուսրա» անունով հայտնի «Ջեբհաթ աշ-Շամ» ահաբեկչական կազմակերպությունը:

Two suicide bombers detonated themselves near a military facility in Syrian city of Homs, reported SANA. According to the governor of Homs Talal Barazi, the attacks killed at least 32 people and wounded 24 others.
The head of Homs' military intelligence, Gen. Hassan Daaboul as well as several other employees of the intelligence were killed in the attacks. Al-Sham Liberation Committee, a Syrian umbrella organization that includes the jihadist group Jabhat Fateh Al-Sham, claimed responsibility for the Homs attacks.