Թուրքիայի «Ճարտարապետների պալատի» Դիարբեքիրի մասնաճյուղը կոչով դիմել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ «Ճարտարապետների պալատի» Դիարբեքիրի մասնաճյուղի կոչի մեջ նշվել է, որ Դիարբեքիրի Սուրի պատմական հատվածը ոչնչացման եզրին է կանգնած։ Կոչի մեջ հիշատակվել է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից որպես մշակույթային ժառանգություն ճանաչված Սուրում թուրքական իշխանությունները ցանկանում են փոփոխություններ իրականացնել, ինչը վտանգում է պատմական շինությունների ապագան։
«Ճարտարապետների պալատի»-ի տարածած հայտարարության մեջ տարօրինակ է համարվել այս ընթացքում Սուրում տեղի ունեցող մշակույթային ջարդին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի լռությունը։ Կոչի մեջ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին խնդրել են շտապ միջոցներ ձեռնարկել Սուրի պատմական շինությունները վերականգնելու հարցում։
Նշենք, որ Դիարբեքիրի Սուրի շրջանում 2015-ի աշնանից մինչ 2016-ի գարունը թուրքական զինված ուժերի ու քուրդ զինյալների բախումների հետեւանքով մեծ վնասներ են կրել հոգեւոր ու մշակույթային կառույցները, այդ թվում Սուրում գտնվող երկու հայկական եկեղեցիները։

The Diyarbakır branch of the Chamber of Architects of Turkey has made an appeal to UNESCO.
In the statement, it was noted that the historical section of Sur district of the primarily Kurdish-populated Diyarbakır city is on the verge of disappearance, according to Demokrathaber website of Turkey.
Also, the petition informed that the Turkish authorities want to make changes in Sur, which is recognized by UNESCO as a cultural heritage, and that this jeopardizes the future of its historic buildings.
In addition, the appeal asked UNESCO to take urgent measures to restore the historic buildings of Sur.
As a result of clashes between Turkish armed forces and Kurdish militants, from Fall 2015 to Spring 2016, the spiritual and cultural facilities, including two Armenian churches, suffered considerable damage in Sur.