Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հատուկ ծառայություններից եւ անվտանգության ուժերից պահանջել է բոլոր ջանքերը ներդնել Ֆրանսիայում նոր ահաբեկչություններ թույլ չտալու համար, հատկապես՝ նախընտրական շրջանում: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ելիսեյան պալատից հայտնել են Պաշտպանության եւ ազգային անվտանգության խորհրդի նիստից հետո:
Դրանից զատ, Օլանդը ողջունել է Մոսուլում իրավիճակի զարգացումը, որտեղ կառավարական ուժերը միջազգային կոալիցիայի ուժերի աջակցությամբ գործողություն են անցկացնում «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ: «Խորհուրդը ուսումնասիրել է ստեղծված պայմանները եւ այդ ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարում ֆրանսիական զորքերի կողմից տեղական ուժերին աջակցության ցուցաբերելու հնարավորությունները»,- հայտարարել են Օլանդի աշխատակազմից:
Պաշպանության խորհրդի շրջանակում Ելիսեյան պալատում կանոնավորապես քննարկվում են ահաբեկչական եւ այլ տեսակի սպառնալիքները: Այսպես՝ մեկ շաբաթ առաջ հրավիրված նիստի ժամանակ որոշվել է, որ Տեղեկատվական համակարգերի անվտանգության ազգային գործակալությունը աջակցություն կցուցաբերի ընտրական հանձնաժողովներին եւ Սահմանադրական խորհրդին: Իսկ մարտի 21-ից ցույցերի եւ նախընտրական հանրահավաքների ժամանակ իրավակարգի պահպանմանը «Վիժիպիրատ» գործողության շրջանակում կներգրավվեն զինծառայողներ, որը նախաձեռնվել է 2015 թվականին Փարիզում ահաբեկչություններից հետո:

Президент Франции Франсуа Олланд вновь потребовал от спецслужб и сил безопасности приложить все силы, чтобы не допустить новых терактов во Франции, особенно в предвыборный период. Об этом сообщили в Елисейском дворце по итогам заседания Совета по обороне и национальной безопасности, передает ТАСС
«Были рассмотрены меры по предотвращению в этот период возможных терактов, направленных против нашей страны и граждан», - говорится в коммюнике.
Кроме того, Олланд приветствовал развитие ситуации в Мосуле, где правительственные войска при поддержке сил международной коалиции проводят операцию против боевиков группировки ИГ  «Совет изучил сложившиеся условия и возможности для оказания французскими войсками поддержки местным силам в борьбе против этой террористической группировки», - заявили в администрации Олланда.
Террористическая, а также иные типы угроз на регулярной основе рассматриваются Елисейским дворцом в рамках Совета по обороне. Так, неделю назад Олланд собрал кабинет в узком составе для изучения возможных кибератак в ходе предстоящих президентских выборов во Франции. Тогда было решено, что Национальное агентство по безопасности информационных систем будет оказывать содействие избирательной комиссии и Конституционному совету. А с 21 марта к обеспечению правопорядка на демонстрациях и предвыборных митингах во Франции будут привлечены военнослужащие в рамках операции «Вижипират», инициированной в январе 2015 года после терактов в Париже.