Ֆիլիպինների կառավարությունն ու կոմունիստ խռովարարները պայմանավորվել են ժամանակավոր հրադադարի մասին։ Պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ապրիլի 6-ին, Նիդեռլանդներում կայացած բանակցությունների ժամանակ, հայտնում է DW-ն։
«Մի քանի օրվա բանակցություններից հետո մենք համաձայնության հասանք Ազգային ժողովրդավարական ճակատի հետ»,- հայտնել է Ֆիլիպինների նախագահի խորհրդական Իիսուս Դուրեզան։
Ֆիլիպինների կառավարությունը նաեւ համաձայնել է ազատ արձակել 23 տարեց քաղաքական բանտարկյալների։ Դրա փոխարեն խռովարարները ազատ կարձակեն երեք զինվորների ու ոստիկանների, որոնք պատանդ են վերցվել։
Կոմունիստական խռովարարական Նոր ազգային բանակն արդեն 50 տարի է պայքարում է Մանիլայի կառավարության դեմ։ Զինվորականների տվյալներով, հակամարտության ընթացքում զոհվել է մոտ 30 հազար մարդ։

Philippine government and rebels agreed over a temporary ceasefire. The agreement was reached on April 6, during the talks in the Netherlands, DW reports. "After several days of negotiations, we reached an agreement with the National Democratic Front," said the Philippine presidential adviser Jesus G. Dureza.
Philippine government also agreed to release 23 elderly political prisoners. Instead, the rebels will release three police officers and soldiers, who were taken as hostages.
The communist insurgency new national army has been fighting against Manila government for 50 years. According to the military, about 30 thousand people were killed during the conflict.