Ֆիլիպինների կառավարությունն ու կոմունիստ խռովարարները պայմանավորվել են ժամանակավոր հրադադարի մասին։ Պայմանավորվածությունը ձեռք է բերվել ապրիլի 6-ին, Նիդեռլանդներում կայացած բանակցությունների ժամանակ, հայտնում է DW-ն։
«Մի քանի օրվա բանակցություններից հետո մենք համաձայնության հասանք Ազգային ժողովրդավարական ճակատի հետ»,- հայտնել է Ֆիլիպինների նախագահի խորհրդական Իիսուս Դուրեզան։
Ֆիլիպինների կառավարությունը նաեւ համաձայնել է ազատ արձակել 23 տարեց քաղաքական բանտարկյալների։ Դրա փոխարեն խռովարարները ազատ կարձակեն երեք զինվորների ու ոստիկանների, որոնք պատանդ են վերցվել։
Կոմունիստական խռովարարական Նոր ազգային բանակն արդեն 50 տարի է պայքարում է Մանիլայի կառավարության դեմ։ Զինվորականների տվյալներով, հակամարտության ընթացքում զոհվել է մոտ 30 հազար մարդ։

Правительство Филиппин и коммунистические повстанцы договорились о временном прекращении огня. Договоренность была достигнута в четверг, 6 апреля, на переговорах в Нидерландах, передает DW.
«После нескольких дней переговоров мы достигли согласия с Национальным демократическим фронтом», - сообщил советник президента Филиппин Иисус Дуреза. В совместной декларации правительство и повстанцы выразили готовность и дальше продолжать переговоры.
Также правительство Филиппин согласилось освободить 23 пожилых политических заключенных. В обмен на это повстанцы освободят трех солдат и полицейских, взятых в заложники.
Коммунистическая повстанческая Новая народная армия почти 50 лет ведет борьбу против правительства Манилы. Мятеж коммунистических групп начался в конце 1960 годов и считается одним из самых продолжительных конфликтов в мире. По данных военных, в конфликте были убиты около 30 тысяч человек.