Ադրբեջանական դատավարությունը հասել է անհեթեթության նոր բարձունքի։
Ինչպես հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործով հուլիսի 3-ի դատական նիստում ելույթ են ունեցել ոչ ավելի, ոչ պակաս փախստականները։
Ելույթների եւ նիստի մանրամասները չեն հաղորդվում։ Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա հուլիսի 6-ին, որի ժամանակ ելույթ կունենա Ալեքսանդր Լապշինի մայրը։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստում Ալեքսանդր Լապշինն իրեն մեղավոր չի ճանաչել՝ հայտարարելով, որ որպես զբոսաշրջիկ է ճանապարհորդում, իսկ քաղաքականության հետ կապ չունի։
Ռուսաստանի եւ Իսրայելի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինը ձերբակալվել է 2016-ի դեկտեմբերին Մինսկում՝ Ադրբեջանի պահանջով, որտեղ նա ներառված է «սեւ ցուցակում» ԼՂՀ այցելության համար։ Նման անձանց մուտքն Ադրբեջան արգելվում է, Լապշինը, սակայն, 2015-ին Վրաստանի տարածքով եւ Ուկրաինայի քաղաքացու անձնագրով մտել էր Ադրբեջան այն բանի շնորհիվ, որ նրա անվան գրության մեջ տառի տարբերություն կա։ Ուկրաինական անձնագրում գրված է «Օլեկսանդր»։ Դրանից հետո Ադրբեջանը բլոգերի նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել՝ «Պետական սահմանի մասին» օրենքը խախտելու համար:
Հունվարի 17-ին Բելառուսի դատախազությունը որոշել էր բավարարել Ադրբեջանի պահանջը եւ արտահանձնել Լապշինին Ադրբեջանին։ Իսկ հունվարի 26-ին Մինսկի դատարանը մերժել էր Լապշինի փաստաբանների բողոքը:

Азербайджанское судопроизводство достигло новых вершин абсурда.
Как сообщают азербайджанские СМИ, на состоявшемся 3 июля заседании по делу блогера Александра Лапшина выступили ни много, ни мало беженцы.
Подробности выступлений и заседания не приводятся. Очередное заседание суда состоится 6 июня. На нем выступит мать Александра Лапшина.
Напомним, что на предыдущем заседании Александр Лапшин вину не признал, заявив, что путешествует как турист, а к политике не имеет отношения.
Гражданин РФ, Израиля и еще ряда стран, Александр Лапшин был задержан в середине декабря в Минске по запросу Азербайджана, где он включен в «черный список» за посещение без согласования с азербайджанскими властями Нагорно-Карабахской Республики. Таким лицам запрещен въезд в Азербайджан. Тем не менее, в июне 2015 года Лапшин въехал в Азербайджан через Грузию по украинскому паспорту. Пройти пограничный контроль и оказаться в Баку блогеру удалось благодаря иному написанию в украинском паспорте имени «Александр» («Олександр»). После этого Азербайджан объявил блогера в розыск за нарушение закона «О государственной границе» и миграционного кодекса страны.
Минский городской суд на закрытом заседании 26 января отклонил жалобу блогера Александра Лапшина в связи с решением прокуратуры Беларуси об экстрадиции в Азербайджан. Вечером 7 февраля Александр Лапшин был доставлен в Баку.