Ընդդիմադիր Cumhuriyet թերթի աշխատակիցների գործով Ստամբուլի դատարանի որոշումից հետո Թուրքիան պետք է հրաժարվի ահաբեկչությանն աջակցության մեջ լրագրողներին մեղադրելուց: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ լրատվամիջոցների ազատության հարցերով ներկայացուցիչ Հարլեմ Դեզիրը, գրում է ՏԱՍՍ-ը:
«Cumhuriyet պարբերականի յոթ լրագրողներին ազատ արձակելու որոշումը կարեւոր քայլ էր: Սակայն փաստը, որ որոշ լրագրողներ կրկին բանտ են վերադարձել եւ նախկինի պես լուրջ քրեական հետապնդման են ենթարկվում, վկայում է Թուրքիայում լրատվամիջոցների ազատության ծայրահեղ ծանր վիճակի մասին»,- ասված է ԵԱՀԿ ներկայացուցչի հայտարարությունում:
Դեզիրի խոսքով՝ առաջին լսումների ժամանակ հանցագործությունների որեւէ ապացույց չի ներկայացվել, որում մեղադրվում են լրագրողները:
«Բոլոր լրագրողները պետք է ազատ արձակվեն՝ առանց հետագայում անհիմն ձերբակալվելու վտանգի»,- ասել է Դեզիրը՝ հավելելով, որ դատական գործընթացը պետք է առավելագույն բաց եւ թափանցիկ լինի:
Ստամբուլի դատարանը հուլիսի 28-ին որոշել էր ազատ արձակել ընդդիմադիր Cumhuriyet-ի աշխատակիցներին՝ չհեռանալու մասին ստորագրությամբ:
Դատարանը, միաժամանակ, հրաժարվել է ազատ արձակել մյուս հինգ մեղադրյալներին, այդ թվում՝ գլխավոր խմբագիր Մուրատ Սաբունջըին եւ պարբերականի գործադիր տնօրեն Աքին Աթալային:

Турция после решения стамбульского суда по делу сотрудников оппозиционной газеты Cumhuriyet должна отказаться от обвинений журналистов в поддержке терроризма. Об этом заявил в субботу представитель Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) по вопросам свободы СМИ Арлем Дезир, передает ТАСС.
«Решение выпустить семерых журналистов газеты Cumhuriyet стало важным шагом. Однако тот факт, что некоторые журналисты снова вернулись в тюрьму и по-прежнему подвергаются серьезным уголовным обвинениям, свидетельствует о критическом положении свободы СМИ в Турции», - говорится в заявлении представителя ОБСЕ.
По мнению Дезира, на первых слушаниях не было представлено никаких доказательств преступлений, в которых обвиняются журналисты.
«Все журналисты должны быть освобождены без дальнейшего произвольного задержания», - подчеркнул Дезир и добавил, что судебный процесс должен проходить в максимально открытых и прозрачных условиях.
Стамбульский суд постановил 28 июля отпустить на свободу семерых журналистов и сотрудников оппозиционной газеты Cumhuriyet под подписку о невыезде.
Он также отказал в освобождении пятерым другим подсудимым, в том числе главному редактору Мурату Сабунджу и исполнительному директору издания Акыну Аталаю. В силе осталось и постановление об аресте двух других журналистов, включая бывшего главного редактора Cumhuriyet Джана Дюндара, который в настоящий момент проживает в Германии.