Իսրայելի, Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի քաղաքացի Ալեքսանդր Լապշինին ներելու պատճառն այն է, որ երկրները, որոնց քաղաքացին է նա, ադրբեջանական բանակի սպառազինության գլխավոր մատակարարներն են: NEWS.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց Ռուսաստանի Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծության ինստիտուտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Խրամչիխինը:
Փորձագետը նշեց, որ առանձնապես չի հետեւել բլոգերի գործի եւ ճակատագրի ընթացքին, սակայն կարող է ենթադրել, որ ներման պատճառը, հնարավոր է, ժամանակակից սպառազինության մատակարարումների իր գլխավոր գործընկերների հետ հարաբերությունները վերջնականապես չփչացնելու Բաքվի ցանկությունն է: Միեւնույն ժամանակ, Խրամչիխինը կարծում է, որ Լապշինի նախնական հանձնումը երկրներից մեկին, որոնց քաղաքացին է նա, Բաքվի կողմից չի իրականացվել այն պատճառով, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ցանկացել է ինչ-որ սկզբունքայնություն դրսեւորել: Փորձագետը հավելեց, որ Բաքուն, ավելի շուտ, Ալեքսանդր Լապշինին այնպիսի նշանակալի անձ չի համարել, որ Ռուսաստանի կամ Իսրայելի քաղաքական ղեկավարությունը նրան պաշտպանեին եւ Ալիեւի ռեժիմի հետ գժտվեին:
Հիշեցնենք, որ Բաքվի դատարանը Ալեքսանդր Լապշինին 3 տարի ժամկետով ազատազրկման էր դատապարտել: Նա ազատազրկման վայրերում է անցկացրել ընդհանուր 9 ամիս: Սեպտեմբերի 11-ին Ադրբեջանի նախագահը Լապշինին ներելու մասին հրամանագիր էր ստորագրել: Նույն օրը հայտնի էր դարձել, որ ադրբեջանական բանտում Ալեքսանդրը փորձել էր ինքնասպան լինել:

Причиной помилования гражданина Израиля, России и Украины Александра Лапшина послужило то, что страны, гражданином которых он является – главные поставщики вооружения для азербайджанской армии. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am озвучил заместитель директора российского Института политического и военного анализа Александр Храмчихин.
Как отметил эксперт, он особо не следил за ходом дела и судьбой блогера, однако может предположить, что причиной помилования могло послужить нежелание Баку окончательно подрывать отношения со своими главными партнерами по поставкам современного вооружения. Вместе с тем, заместитель директора Института политического и военного анализа считает, что изначальная выдача Лапшина одной из стран, гражданином которых он является, со стороны Баку не была осуществлена по причине того, что руководство Азербайджана захотело проявить некую принципиальность. Эксперт также добавил, что в Баку, скорее всего, посчитали Александра Лапшина не столь значительной фигурой, чтобы политическое руководство России или Израиля вступилось за него, и, тем самым, поссорилось с режимом Алиева.
Напомним, что суд в Баку приговорил Александра Лапшина к трем годам лишения свободы. В целом, в местах лишения свободы он провел около 9 месяцев. 11 сентября президент Азербайджана подписал указ о помиловании Лапшина. В тот же день стало известно, что Александр пытался покончить жизнь самоубийством в азербайджанской тюрьме.