Մալավիում վամպիրների հայտնվելու մասին շշուկների պատճառով կատարված սպանությունների գործով ոստիկանությունը կալանավորել է 140 մարդու, որոնք կասկածվում են վամպիրիզմի մեջ մեղադրվող մարդկանց հետ հաշվեհարդար տեսնելու մեջ, հաղորդում է Reuters-ը։
Վամպիրների մասին շշուկներտ տարածվել էին սեպտեմբերի կեսից, սպանվել էր 9 մարդ։ Վերջին սպանությունը կատարվել է այս շաբաթ։ Ամբոխը աղջ–ողջ հրկիզել է 22-ամյա ընկնավորին ու քարերով ծեծելով սպանել ևս մեկին. վերջիններիս կասկածում էին Բլանթիր քաղաքում և այլ շրջաններում կատարված սպանությունների մեջ։ Հետաքննությունները շարունակվում են, ասել է Մալավիի ոստիկանապետ Լեքսոն Կաչաման։

В Малави полиция арестовала 140 человек по подозрению в причастности к линчеванию людей, обвиненных в вампризме, сообщает Reuters.
На волне слухов о появлении вампиров с середины сентября в Малави были убиты 9 человек. Последний инцидент произошел на этой неделе. Толпа сожгла заживо 22-летнего эпилептика и забила камнями еще одного человека, подозревая в них вампиров в городе Блантир. «Мы арестовали 140 человек, которых подозреваем, в причастности к  убийствам  в Блантире и других районах, расследования продолжаются», - сказал журналистам главный инспектор полиции Малави Лексон Качама.