Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը նշել է իր ծննդյան օրը: Բնականաբար, նա այս օրը հատուկ կերպ էր տոնում` Պոլ VI սրահում 4 մետրանոց պիցցա հյուրասիրելով Վատիկանի մանկական հիվանդանոցի երեխաներին, հաղորդում է The Independent-ը: Գործակալությունը նաեւ տեղեկացնում է, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը համոզում էր երեխաներին ուտել պատրաստված պիցցայի ամբողջ 4 մետրը(13 ֆուտ) առանց մնացորդի՝ ասելով, որ դա կօգնի իրենց հասակ առնել:
Պիցցայով արարողությունը անցկացվել է Սուրբ Պետրոսի հրապարակ նայող Պապի պատշգամբում: Հրապարակում հավաքվել էին իրենց հոգեւոր առաջնորդին շնորհավորելու եկած հազարավոր քաղաքացիներ: Հռոմի պապի կազմակերպած միջոցառումը սոցիալական ցանցերում մեծ քանակությամբ ջերմ արձագանքներ էր ստացել՝ վարակելով ռեստորաններին հսկայական պիցցաներ պատրաստելու մտքով:
Նշենք, որ ամենաերկար պիցցայի պատրաստման Գինեսի համաշխարհային ռեկորդը սահմանվել էր այս տարի ԱՄՆ-ում. պիցցայի երկարությունը 1930.39 մետր էր:

Папа Римский Франциск отпраздновал свой день рождения. Естественно, он отметил свой праздник особо – угощая 13-ти футовой пиццей детей педиатрической клиники Ватикана, которыми был окружен в холе Поля VI, в Ватикане, сообщает The Independent
Агентство информирует также, что Папа Франциск поощрял детей съесть все 4 метра (13 футов) пиццы без остатка, приговаривая, что это поможет им вырасти. Церемония с пиццей состоялась на балконе Папы, выходящем на площадь Св. Петра, где собрались тысячи граждан, пришедшие поздравить своего религиозного лидера. Мероприятие, организованное Папой, получило большое  количество теплых отзывов в социальных сетях и подняло популярность использования ресторанами огромных пицц.
Мировой рекорд Гиннеса по самой длинной пицце установлен в этом году в США, ее длина составила 1,930.39 метров.